Ksiądz biskup na początku homilli, wskazał, że ludzie jako wierzący wiemy, że nasze życie jest realizacją Bożego planu wobec nas. Ten plan zawiera się w realizacji powołania, jakim Bóg obdarza każdego. Maryja ten plan wobec Boga dla siebie odczytała, przyjęła i zrealizowała. - Jakże ważne jest odkrycie w odpowiednim czasie planu Boga wobec nas i przyjęcie go. Nie zawsze będzie się on zgadzał z tym, czego my sami pragniemy lub czego oczekują od nas nasi nabliżsi. W przyjęciu tego Bożego planu wobec nas potrzebne jest zaufanie Bogu i odwaga - wskazał bp Gurda.
- Trzeba mieć odwagę wejść na drogę, którą wskazuje Bóg. Trzeba mieć odwagę aby wejść na drogę powołania kapłańskiego. Za tę waszą odwagę, drodzy diakoni, Panu Bogu dziękujemy. Dzisiaj, w dzień święceń kapłańskich mówcie Bogu, na Jego plan was, ostateczne - fiat, wasze - tak - akcentował hierarcha.
Ksiądz biskup przypomniał, że przyszli kapłani, poprzez święcenia prezbietaru, są włączeni w misję zbawienia człowieka, aby przez głoszenie Ewangelii i sakramenty wprowadzać każdego kto wierzy w życie samego Boga. - świadków Jezusa i Jego zbawczego dzieła. Nie potrzebują innych zbawicieli, innej nauki czy duchowości, jak tylko tej, która pochodzi od Jezusa - mówił biskup siedlecki.
Biskup Kazimierz Gurda, przypomniał kandydatom, że skuteczność kapłańskiej posługi jest uzależniona od wierności Jezusowi, duchowej łączności ze Zbawicielem. - Nic nie zdziałacie, jeśli utracicie więź z Tym, który Was wybrał, powołał i obdarowuje darem kapłaństwa. Jesteście potrzebni Jezusowi w Jego misji zbawienia człowieka, uczynienia Go Bożym dzieckiem - powiedział hierarcha.
- Oczyszczający smak naszej kapłańskiej posłudze nadaje Jezus. On przez nas oczyszcza świat i człowieka od zepsucia, grzechu i zniszczenia. Świat, który w swojej pysze i samowystarczalności odrzuca Boga i Jego zbawienia, potrzebuje świadków, którzy pokażą Jezusa - wskazał biskup Gurda.
Księża neoprezbiterzy, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 8 czerwca 2024.:
Ks. Łukasz Bąk - z parafii św. Apostołów Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku, ks. Cezary Kępka z parafii św. Apostołów Piotra i Pawał w Okrzei, ks. Kacper Pawluczuk - z parafii Matki Bożej Anielskiej w Mostowie, ks. Marcin Tobiasz - z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, ks. Michał Warakomski - z parafii Trójcy Świętej w Terespolu, ks. Marek Zalewski - z parafii św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach.