Aktualności

107 rocznica poświęcenia katedry

Uroczystość pod przewodnictwem bpa Grzegorza

Katedra siedlecka ma już 107 lat. Jak każdego roku 22 września obchodzimy uroczystość jej poświęcenia na pamiątkę wydarzenia z 1913 roku, kiedy biskup lubelski Franciszek Jaczewski uroczyście ją konsekrował. 

Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski.  Uczestniczyli w niej księża wybrani w diecezji do godności kanoników kolegiaty katedralnej.

W homili bp Grzegorz powiedział:

 Bóg jest we wnętrzu swojego kościoła, chciejmy więc dzisiaj w  uroczystość poświęcenia tej świątyni, przede wszystkim dostrzec, że jest to kościół żywy, że jest to kościół nieustannie ożywiany przez Bożego Ducha, wtedy kiedy gromadzimy się tutaj na modlitwie, na adoracji, a zwłaszcza na sprawowaniu najświętszych czynności liturgicznych, kiedy głoszone jest Słowo Boże i sprawowana najświętsza ofiara. 

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu Podlasie24.pl 

Kiermasz ciast i atrakcji dla Marysi

Nasza scholanka potrzebuje pomocy!

      Serdecznie zapraszamy na trzecią edycję "Kiermaszu ciast"  dla Marysi, która odbędzie się 3 października w Galerii Siedleckiej. 

Maria Tchórzewska jest członkiem naszej parafialnej scholi Wniebogłosy. 

Marysia urodziła się 9 lat temu.  Lewa nóżka Marysi była zdeformowana, wykręcona, a w stópce brakowało aż 3 paluszków. W siedleckim szpitalu, w którym na świat przyszła Marysia, nikt nie wiedział, co jej dolega. Dopiero w Warszawie stwierdzono, że to Fibular Hemimelia – bardzo rzadka wada, zdarzająca się raz na kilkaset tysięcy urodzeń. W nóżce Marysi nie ma niektórych kości - brakuje kości strzałkowej, wielu kości śródstopia, nie ma pięty, kość piszczelowa jest krótsza, a nóżka końsko-szpotawa…

Ratunkiem dla niej stała się możliwość operacji w USA. Pierwsza operacja w 2013 roku była jedną z trudniejszych, jakie przeprowadził dr Paley. Ustawił prawidłowo stopę, zrekonstruował piętę, wydłużył nóżkę, założył ciężki aparat, aby wydłużyć nóżkę Marysi. Potem Marysię czekało wiele tygodni rehabilitacji, nie obyło się bez ciężkich momentów i łez.

Zobacz materiał przygotowany przez TVP3

Przed Marysią czwarta, planowana operacja… Marysia rośnie, chora nóżka niestety nie, więc różnica w długości się powiększa. Noga się koślawi, doktor musi ją więc odpowiednio wydłużyć i ustawić. Musi też poprawić stópkę – różnica między jedną a drugą to aż 10 centymetrów. I nagle szok - Narodowy Fundusz Zdrowia odmawia refundacji takich operacji! To jedyna szansa naszego dziecka na sprawność... Brak operacji oznacza, że przepadną wszystkie rezultaty leczenia… Lata cierpienia Marysi, jej łez, bólu pójdą na marne!

Kliknij w zdjęcie i przenieś się na licytacje dla Marysi

W tej walce liczy się każdy grosz. Rodzice są wdzięczni za zbiórkę, jaka została przeprowadzona w katedrze. Zostało zebrane wtedy ponad 8 tys. zł

Jak jeszcze można pomóc? 

  1. Można poprzez wpłatę dowolnych środków  na Fundację SiePomaga - Dla Marysi 
  2. Wejdź i dołącz do grupy licytacje dla Marysi - wiele ciekawych rzeczy, codziennie nowe przedmioty
  3. Można także wziąć udział w kiermaszu ciast, gdzie na wszystkich czekają pyszne ciasta, a dla dzieci są przewidziane animacje, malowanie buziek, loteria fantowa.

Pogrzeb a COVID19

Aktualne wytyczne

W obecnym czasie zauważalnie przybywa nam w katedrze pogrzebów, nierzadko z powodu covid19.  W związku z tym rodzą się pytania co do postępowania w sytuacji osoby zmarłej, zakażonej koronawirusem. Aby rozwiać wątpliwości, przekazujemy wytyczne Kurii Diecezjalnej
Forma pogrzebu osoby zmarłej na COVID19
 1. W świetle obowiązujących przepisów - według wyjaśnień Głównego Inspektora Sanitarnego - nie ma konieczności spopielenia ciała zmarłego, u którego zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem, przed uroczystościami pogrzebowymi. Takiej praktyki nie mogą domagać się powiatowe Sanepidy, ani firmy pogrzebowe nie mogą wymuszać zgody na kremację od rodzin zmarłych.
 2. W świetle niedawnych wyjaśnień Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku tradycyjnego pogrzebu, trumna z ciałem osoby zmarłej, u której zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem, może być wnoszona do kościoła czy kaplicy gdzie jest sprawowana Msza św. za osobę zmarłą. 
 3. Przy zachowaniu więc przepisów sanitarnych odnośnie do przygotowania trumny oraz formy posługi pracowników zakładu pogrzebowego można stosować zwyczajną formę pogrzebu, ze stacją w kościele.
 4. Równie uprawniona jest forma pogrzebu rozpoczynająca się na cmentarzu grzebalnym od złożenia ciała do grobu, połączona ze sprawowaniem Mszy św. w kościele czy kaplicy po skończonych modlitwach na cmentarzu.
 5. Z punktu widzenia wiary żegnamy osobę zmarłą z koronawirusem z takim samym szacunkiem i miłością, jak ma to miejsce w innych przypadkach. Stosowanie się do wytycznych epidemiologiczno-sanitarnych, niczego w tym względzie nie umniejsza. Jest wyrazem naszej troski o zdrowie i poczucie bezpieczeństwa osób zaangażowanych w pochówek.
 6. Ponadto przy organizowaniu w parafiach wszystkich form pochówków /lub uroczystości pogrzebowych/ należy stosować się do aktualnych wskazań sanitarno-epidemicznych. 

Wszystkie niezbędne informacje co do pogrzebu katolickiego, w tym również zmarłych na covid19 można znaleźć na naszej stronie parafialnej, w zakładce pogrzeb katolicki. Są tam również szczegółowe rozwiązania stosowane podczas organizacji pogrzebu w katedrze, jak również wskazania co do ewentualnej kremacji. Osoby, które spotka doświadczenie śmierci bliskiej osoby zapraszamy na stronę parafialną celem pozyskania informacji o organizacji pogrzebu.

 

 

Wniebogłosy o stopień wyżej

Czyli już nie tylko śpiew liturgiczny

Schola Wniebogłosy zyskuje nowy walor w postaci możliwości dodatkowych spotkań w soboty dla uczestników od VI klasy SP. W tym roku podjęliśmy decyzję o nauce piosenek pielgrzymkowych. Mamy ku temu odpowiednie miejsce, wyremontowane w tym celu na górze naszego Oratori um. Dzieci (a własciwie już młodzież) bardzo chętnie i licznie odpowiedziały na zaproszenie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Dziękujemy szczególnie rodzicom, bo wstać i przyjść na godz. 8.45 wcale nie jest łatwo. 

Dzieci ćwiczą pod okiem osób mających doświadczenie pielgrzymkowe, muzyczne i estradowe. Bardzo jesteśmy wdzięczni za trud i za zaangażowanie wszystkim, szczególnie dziękujemy Judycie za przygotowywanie spotkań i Rafałowi za aranżacje muzyczne. 

Jeśli ktoś z parafii może nas wesprzeć swoją radą i pomocą, szczególnie w zakresie muzycznym - jesteśmy bardzo otwarci i chętnie porozmawiamy. Myślimy, że w parafii katedralnej są osoby grające na gitarach, bębenkach i inych instrumentach muzycznych. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

   Ks. Tomasz 504 894 489 

Następne spotkanie zaplanowane jest w sobotę 10 października o godz. 8.45 w Oratorium. Po każdym spotkaniu dzieci mają czas na integrację, zabawę oraz przygotowanie śpiewu liturgicznego do Mszy św. w niedzielę. 

Nowa strona parafii katedralnej

Zapraszamy

Witamy na naszej nowej stronie internetowej. Zapraszamy do zapoznania się z jej treścią. 

Wszystkie grupy parafialne serdecznie zachęcam i zapraszam do współtowrzenia tej strony, szczególnie o nadsyłanie aktualnych informacji o grupie, osobach do kontaktu oraz aktualne zdjęcia. 

Informacje i zdjęcia proszę przysyłać na email: 

 tomkoper@poczta.onet.pl

Strona jest na bieżąco aktualizowana po zmianach, przepraszamy za chwilowe niedogodności i brak aktualnych informacji 

Ks. Tomasz Koprianiuk

Pielgrzymowanie duchowe w katedrze

Jubileuszowa 40. PPP na Jasną Górę

Tak w tym roku pielgrzymowaliśmy. Można rzec nie fizycznie po drogach i polach, lecz po labiryntach naszego serca.

To było zupełnie inne pielgrzymowanie. Z pewnością nie takie, jak sobie wyobrażaliśmy. Pan Bóg w tym roku poprowadził nas inną drogą. Nie utartymi szlakami. 

Każdego dnia w katedrze od 2 do 14 sierpnia wspólnie wędrowaliśmy sercem do tronu Jasnej Góry. Gromadziliśmy się jako pielgrzymi duchowi. Towarzyszyła nam w tym roku refleksja o Eucharystii. Przez kolejne dni w konferencjach można było poznać i lepiej zrozumieć znaki towarzyszące Mszy św. 

Przewodnikiem jubileuszowej pielgrzymki z katedry (dwójeczki) był ks. Marcin Wesołowski. Jak zawsze na pielgrzymce tak i teraz działał zespół muzyczny. 

Oczywiście były też etapy, które nasi pielgrzymi z dwójeczki pokonali fizycznie. Pierwszego dnia wyruszyli z katedry do Wodyń, kolejny etap to z Przyrowa do Mirowa. Razem z przedstawicielami wszystkich grup pielgrzymkowych weszli na Jasną Górę tradycyjnie 14 sierpnia. 

Wszystkim, którzy zaangażowali się w to inne pielgrzymowanie serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że tegoroczna pielgrzymka wyda piękny owoc wiary i nawrócenia. 

 

ks. Marcin, przewodnik gr.2

Pielgrzymka Kół Różańcowych do Leśnej Podlaskiej

Leśna Podlaska jak co roku czeka na swoich pielgrzymów

 

29 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Diecezjalną Pielgrzymkę Kół Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej. 

Program spotkania


Organizujemy wspólny wyjazd autokarem.
Koszt wyjazdu 25 zł.
Wyjazd o 7.30 planowany powrót ok 16.30.
Prosimy o zapisy w zakrystii i u zelatorów do środy 26 sierpnia. 

Więcej informacji o kołach różańcowych i kontakt do parafialnej zelatorki p. Doroty Zadrożnej - wejdź w zakładkę Koła Żywego Różańca

 

Przyjmujemy intencje mszalne na 2021

Pragniemy poinformować, że jest możliwa rezerwacja terminów intencji mszalnych na 2021 rok.

Szczegółowe informacje co do intencji mszalnych można znaleźć w zakładce harmonogram.

W celu usprawnienia rezerwacji intencji prosimy o wcześniejsze przygotowanie numeru telefonu

W zakrystii możemy zarezerwować maksymalnie 3 terminy. Jesli jest potrzeba rezerwacji większej ilości terminów prosimy bezpośrednio w godzinach otwarcia kancelarii.

Możliwa jest (i bardzo pożądana w obecnym czasie) rezerwacja telefoniczna. 

 25 632 21 03 w godzinach otwarcia kancelarii
(pn-pt 8.00-9.00, 16.00-17.00, sob. 8.00-9.00). 

Zachęcamy także do rezerwacji Mszy św. gregoriańskich na 2021. Dostępne terminy są od marca do końca roku.

Komunia św. w katedrze

Dla przypomnienia

Stosując się do zaleceń Episkopatu Polski jak również wytycznych sanitarnych wprowadziliśmy w katedrze siedleckiej następujący sposób rozdzielania Komunii św.:

W nawie głównej Komunia św. udzielana jest przez kapłana (bądź dwóch) wyłącznie na rękę

Jak przyjmować Komunię św. na rękę i czego nie wolno robić?
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu 

 
W nawach bocznych Komunię św. można przyjąć do ust

Powyższe zasady wprowadzają porządek przy rozdzielaniu Komunii św. ponieważ uwzględniają wrażliwość religijną uczestników świętej liturgii. Kapłani przed każdą Eucharystią i bezpośrednio przed Komunią św. dezynfekują dłonie. Dokładamy wszelkich starań, aby chronić obecnych na Eucharystii przed zarażeniem się koronawirusem. 

 

Modlitwa o uświęcenie kapłanów

Pierwszy czwartek

W każdy pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy do modlitwy w intencji kapłanów. Czynimy to poprzez adorację Najświetszego Sakramentu i modlitwę różańcową. Nie ustajemy w walce o świętość kapłańską. Dołącz do nas!

Katedra siedlecka, godz. 17.00

Zaprasza parafialne Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów

Siostry "Tereski" świętują!

We wspomnienie św. Tereski, patronki Zgromadzenia

1 października wspominamy w liturgii św. Teresę od Dzieciątka Jezus. To święto patronalne zgromadzenia sióstr bezhabitowych na terenie naszej parafii `Jedność`, znane jako siostry Tereski. Siostry bardzo ofiarnie posługują na terenie naszej parafii, szczególnie jeśli chodzi o katechezę w szkołach. 

Historia Zgromadzenia Sióstr `Jedność` p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus bierze swoje początki w latach 1923 – 1927, kiedy to w Kościele zaczął się rozpowszechniać kult „Małej świętej” z Lisieux. To właśnie ją ks. Andrzej Mazurkiewicz, Założyciel Zgromadzenia wybrał na Patronkę, a siostry od początku nazywane były Tereskami.

Patronka Zgromadzenia św. Teresa od Dzieciątka Jezus była karmelitanką bosą, żyła ukryta za kratami klauzury, a swój sposób dążenia do Boga nazwała „małą drogą”. Siostry Tereski nie noszą habitów, są więc niejako ukryte przed oczyma świata, ale tak jak św. Teresa składają Bogu w ofierze swoje serca, by sprawiać Mu radość, wysławiać Go. Od Patronki uczą się, jak być jedno z Bogiem i pozostawać „miłością w sercu Kościoła”, by móc skutecznie Mu służyć. Życie sióstr Teresek podobnie jak życie św. Teresy od Dzieciątka Jezus jest bardzo proste i zwyczajne.

Siostry nie czynią wielkich rzeczy wg miary tego świata. Kierują się miłością i to ona sprawia, że ich życie staje się fascynujące, bogate i piekne. Miłość jest impulsem, motywem, celem ich życia i działania, pomaga zdobywać się nieustanne na ofiary, jakich wymagają sytuacje i okoliczności. Dzięki miłości najmniejsze rzeczy nabierają w ich życiu nieskończonego znaczenia. Cała działalność sióstr sprowadza się do tego, by podobać się Jezusowi i doskonale spełniać wszystkie czynności stanowiące pasmo zwyczajnego życia. Siostry nie zakładają habitów, aby z większą swobodą, bez żadnego wyróżniania się, realizować swoje posłannictwo pociągania dusz do Boga. Modlitwą, pracą i ofiarą służą najbardziej potrzebującym.

Naszym drogim siostrom dziękujemy za posługę i życzymy, aby Bóg nieustannie rozpalał charyzmat zgromadzenia łaską swego Ducha Św.  Szczególne pozdrowienia i podziękowania w tym dniu kierujemy do s. Zofii, która od ponad 50 lat nieprzerwanie pomaga w naszej kancelarii parafialnej jako archiwistka, a do niedawna jeszcze jako organistka w katedrze. Niech Bóg błogosławi! 

 

Zapraszamy na stronę prowadzoną przez ss. Tereski. 

Dni skupienia KSM w Tatrach

Mistyka gór - czas spotkania z Bogiem

W ostatnim tygodniu sierpnia wybraliśmy się z KSM w Tatry. Wiele wędrowaliśmy po górach, doświadczając ich piekna i majestatu. Przez kolejne dni wspinaliśmy się na Zawrat, Kopę Kondracką, Kasprowy Wierch, Małołączniak, Krzesanicę i Ciemniak, a więc ponad 2000 m n.p.m. Zobaczyliśmy wspaniałą panoramę Doliny Pięciu Stawów Polski oraz Tatr Wysokich po stronie słowackiej. Doświadczaliśmy wielu kryzysów i słabości ciała, ale ten czas pomagał w ich przezwyciężaniu. Codzienna Eucharystia i rozważanie Słowa Bożego uczyniły ten wyjazd swoistymi rekolekcjami. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć. 

Członkowie KSM

Spotkanie zespołu katechetycznego

Nowy rok szkolny i nowe zadania

Tradycyjnie na początku roku szkolnego zebrał się zespół katechetyczny naszej parafii, aby określić nowe zadania i obowiązki katechetów. Spotkanie poprowadził proboszcz parafii ks. Dariusz Mioduszewski.

Wszystkim katechetom świeckim i duchownym naszej parafii życzymy, aby działania podejmowane na polu ewangelizacji dzieci i młodzieży przybliżały ich do Boga. 

Poniżej:

Informacje o zespole katechetycznym i ustaleniach na bieżący rok katechetyczny

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży otwarte na oścież

Zapraszamy na spotkania

Katolicke Stowarzyszenie Młodzieży jako oddział w katedrze ma długą tradycję. Po wakacjach spotkania młodych są kontynuowane w naszym parafialnym Oratorium. Zapraszamy młodych po ukończeniu 13 roku życia na spotkania pełne młodzieżowego zapału i nieprzeciętności. 

Z powodu epidemii spotykamy się zdalnie na zoom
 
Topic: KSM Katedra Siedlce - spotkanie Oddziału
https://us02web.zoom.us/j/86848284977
Meeting ID: 868 4828 4977
Passcode: 621749

Kiedy spotkania? 
piątki, po Mszy św. o godz. 18.00 
Gdzie? 
w salce Oratorium (w podwórku parafianym) 

Więcej informacji na stronie KSM i w zakładce KSM na stronie parafialnej

Męski różaniec w Siedlcach

czyli pielgrzymka różańcowa

5 września, w pierwszą sobotę miesiąca w katedrze siedleckiej przeżyliśmy kolejne spotkanie pod hasłem "Męski różaniec". Po Eucharystii mężczyźni z różańcami w dłoniach wyruszyli w kierunku placu przed kaplicą św. Krzyża na ul. Starowiejskiej. 

Męski Różaniec odbywa się w wielu miastach Polski. W Siedlcach mężczyżni  wpatrzeni w przykład Błogosławionych Męczenników Podlaskich pragną tak jak oni stanąć ramię w ramię we wspólnocie mężczyzn, by przez wspólną modlitwę, umacniać swoją wiarę, męską tożsamość, oraz bronić wartości i ochraniać swoje rodziny.

Zachęcamy do udziału w kolejnych miesiącach. 

 

Info z portalu Podlasie24.pl

Pielgrzymka do Leśnej Podlaskiej

Wszystko postawiłem na Maryję

29 sierpnia odbyła się tradycyjna Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej. Tegoroczna pielgrzymka przebiegła pod hasłem słów kardynała Stefana Wyszyńskiego „ Wszystko postawiłem na Maryję”.  Wśród licznej rzeszy pielgrzymów nie zabrakło uczestników Kół Żywego Różańca z katedry.  Zapraszamy do galerii poniżej lub odwiedzenia strony diecezjalnej. 

Zachęcamy także do polubienia naszego parafialnego profilu na  Facebook.  Regularne odwiedziny profilu i strony pozwala na bieżąco śledzić wydarzenia naszej parafii

Szczegółowa relacja ze spotkania  na portalu Podlasie24.pl

Informacje  o działalności KŻR w katedrze na stronie parafialnej 

Rekolekcje maryjne w Siedlanowie

Życie Maryi drogą do Eucharystii

 

Jeżeli tęsknisz za:  

 • pełnymi treści katechezami
 • chwilami wyciszenia w adoracji   Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie
 • spotkaniem  we wspólnocie
Nie zwlekaj -zapisz się
  696 502 852 lub 83 352 51 14
Rekolekcje poprowadzi ks. Marcin Wesołowski, wikariusz parafii katedralnej w Siedlcach 
 

Schola Wniebogłosy zaprasza

Śpiewajmy radośnie Panu!

Schola Wniebogłosy rozpoczyna szósty rok swojej działalności. Cieszymy się, że na powakacyjne spotkanie przyszły dzieci, mimo pewnych obaw o bezpieczeństwo.

Tradycyjnie szykujemy się już na wakacyjny wyjazd w Bieszczady (28.06-02.07.2021) oraz zimowy wyjazd na narty (25.01-29.01.2021)

Wszystkim mówimy: Odwagi! Zachowujemy wszystkie środki bezpieczeństwa, podobnie jak w szkole. Jest obowiązkowa dezynfekcja rąk i każdemu dziecku przydzielony strój do udziału w Eucharystii. Prosimy, aby dzieci chore, podziębione pozostały w domu.

p. Adam Szczepański, organista

 

Z nowym rokiem szkolnym organizujemy nabór nowych osób. Dzieci chętne do śpiewania w scholi zapraszamy w każdą sobotę o godz. 9.30. 

  Potrzebujesz więcej informacji - zadzwoń 504 894 489  

W szkołach na terenie naszej parafii siostry katechetki przeprowadzą zajęcia na religii promujące scholę oraz służbę liturgiczną. Z powodu koronawirusa nie mogę osobiście przyjść do tych szkół, dlatego serdecznie dziękuję wszystkim katechetom za zaangażowanie. 

Obok katechezy w szkole przygotowałem też zdjęcia i prezentacje do pobrania - wszystkie znajdują się pod tym linkiem - prezentacja scholi Wniebogłosy

Zapraszam także na parafialną stronę Wniebogłosy

Ks. Tomasz Koprianiuk, opiekun scholi

Kursy ewangelizacyjne

Emaus, Świadectwo, Nowe Życie

Ks. Tomasz Bieliński, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji serdecznie zaprasza na nadchodzące kursy ewangelizacyjne:

Zapisy na kursy ewangelizacyjne na stronie Szkoły Nowej Ewangelizacji

Nabożeństwo fatimskie

Módlmy się na różańcu

We wtorek 13 października zapraszamy na nabożeństwo fatimskie o godz. 17.15. Poprowadzi je ks. proboszcz Dariusz Mioduszewski. Zabierzmy tradycyjnie ze sobą lampiony. Będzie to czas modlitwy o ustanie epidemii koronawirusa. Zapraszamy serdecznie do udziału, z uwzględnieniem przepisów sanitarnych.

 Po modlitwie różańcowej wyruszymy z procesją ku czci Maryi w jej wizerunku fatimskim. 

Wirtualny spacer po katedrze

Świetne ujęcia, bardzo piękna prezentacja

Katedra siedlecka nazywana jest Matką wszystkich kościołów w diecezji. Zapraszamy do jej wnętrza, na wirtualny spacer. Niech jej piękno i majestat obudzi pragnienie wieczności z Bogiem. 

 

 

Wniebogłosy okiem kamery

Pomimo epidemii chcemy żyć normalnie i rozwijać się

 

Nasze katedralne Oratorium na nowo zabiło sercami dzieci, które śpiewają w scholi Wniebogłosy. Dzięki współpracy osób prowadzących scholę rodziców i samych dzieci powstał film promujący zespół dziecięcy. Bardzo się cieszymy z każdego dziecka w naszej scholi i jesteśmy otwarci, aby przyjmować nowe osoby. Zapraszamy. 

O scholi dziecięcej Wniebogłosy - historii jej powstania i działalności więcej w zakładce schola Wniebogłosy. 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, udostęponiania go innym. Będziemy wdzięczni za odwiedziny diecezjalnego kanału służby liturgicznej na Youtube. Zachęcamy do subskrybcji tego kanału, by na bieżąco śledzić ważne wydarzenia. 

Nowa jakość scholi Wniebogłosy

Czyli coraz więcej atrakcji

Tak długo jak to będzie możliwe chcemy prowadzić w katedrze scholę Wniebogłosy. Czekamy na nowych członków, szczególnie dzieci ze szkoły podstawowej. Od września wprowadzamy nowe atrakcje:

 1. Na każdym spotkaniu, oprócz śpiewu liturgicznego będzie czas na integrację - gry i zabawy
 2. Wprowadzamy dodatkowe spotkanie dla dzieci, na którym będziemy uczyć się piosenek pielgrzymkowych. 

Jak było podczas dzisiejszego spotkania? Zobaczcie w galerii. Mamy nadzieję, że w dzieciach pozostało wiele radości. 

Zapraszamy też do obejrzenia naszego teledysku "Śpiewamy, śpiewamy" , który powstał w czasie pandemii jako znak, że można próbać żyć i pracować normalnie mimo panujących obostrzeń. 
 

Weekend ze Słowem Bożym

Kolejna inicjatywa Dzieła Biblijnego

Dzieło Biblijne naszej diecezji zaprasza młodzież i dorosłych na rekolekcje biblijne Weekend ze Słowem Bożym, które odbędą się w dniach 2-4 października w Domu Rekolekcyjnym w Nowym Opolu.
Temat rekolekcji: "Bóg wychowawca". 

Jednocześnie informujemy, że od października powracamy po przerwie z powodu koronawirusa do spotkań Lectio Divina. Więcej o Lectio Divina można przeczytać w zakładce na stronie - Lectio Divina

Informacje i zgłoszenia ks. Rafał Pietruczuk 

  502 908 476 

Kandydaci do bierzmowania. Gotów?

Rozpoczyna się kolejny rok formacji

Każda trzecia niedziela miesiąca w katedrze to okazja do spotkania młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Spotkania dla młodych prowadzi ks. Grzegorz Chruściel. Podczas pierwszego wrześniowego spotkania zostały rozdane deklaracje dla kandydatów z klasy VIII szkół podstawowych. 

Dla jeszcze lepszego przygotowania ks. Tomasz opowiedział młodym o Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.  Wszystkich młodych zapraszamy do udziału we wspólnocie KSM w naszej parafii. 

Szczegółowe informacje o terminach spotkań w zakładce o sakramencie bierzmowania.

Rocznica poświęcenia katedry

Już 107 lat od konsekracji kościoła

22 września każdego roku w katedrze obchodzi się uroczystość poświęcenia kościoła katedralnego.  To swoiste urodziny naszej katedry. Od momentu konsekracji nasza katedra ma już 107 lat.

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Bpa Grzegorza Suchodolskiego odbędzie się o godz. 12.00.

Zachęcamy do zapoznania się z historią powstania parafii katedralnej - link pod obrazkiem. 

Uroczystej konsekracji kościoła dokonał dnia 21 września 1913  J.E. Bp Franciszek Jaczewski ordynariusz diecezji lubelskiej. 

Z okazji urodzin katedry wejdź do wnętrza by doświadczyć jej piękna

 

Spotkanie Akcji Katolickiej

Pod opieką nowego ks. Asystenta

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza członków i symapatyków na spotkanie w poniedziałek, 21 września po Mszy św. o godz. 18.00 w sali parafialnej. 

Spotkaniu będzie prowadził ks. Grzegorz Chruściel, nowy asystent AK w parafii. Zainteresowanych odsyłamy na stronę o Akcji Katolickiej w parafii katedralnej oraz w Polsce.

Spotkania członków i sympatyków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej odbywają się w trzeci poniedziałek miesiąca po Mszy Św. o godzinie 18:00.

Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina

Strażnicy Kościoła

Pod hasłem "Strażnicy Kościoła" odbędzie się 10 Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Stosowne zaproszenie kieruje do wszystkich mężczyzn w naszej diecezji bp. Kazimierz Gurda: 

W niedzielę 4 października br. już po raz dziesiąty w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn. W tym roku będzie nam towarzyszyć hasło: „Strażnicy Kościoła”. Ufam, że spotkanie to zapoczątkuje powstanie w naszych parafiach bractwa pod nazwą ,,Strażnicy Kościoła” w oparciu o duchowość Błogosławionych Męczenników z Pratulina. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w Martyrium Pratulińskim.
Gorąco zachęcam do pokoleniowego udziału w tej inicjatywie: ojców wraz synami, dziadków z  wnukami. Zapraszam wszystkie katolickie wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia zrzeszające mężczyzn.
Księży Dziekanów i Księży Proboszczów proszę o zorganizowanie w swoich parafiach grup pielgrzymkowych. Niech doroczne spotkanie w Pratulinie przy relikwiach Błogosławionych Męczenników Podlaskich, modlitwa i słuchanie Słowa Bożego będą czasem łaski i umocnieniem sił, by mężczyźni naszej diecezji byli prawdziwymi strażnikami Bożego porządku.

Z uwagi na obostrzenia epidemiczne zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu indywidualnie, jadąc ze swoimi bliskimi własnym środkiem transportu. 

Poniżej prezentujemy krótki film z zeszłego roku. Zapraszamy również do galerii zdjęć. Zdjęcia i film z portalu Podlasie24.pl 

 

 

Zbiórki ministranckie na medal

Niemal 100% frekwencja. Jest radość!!

W kolejne dni tygodnia od środy do piątku w Oratorium odbywają się zbiórki ministranckie poszczególnych grup. Ze względu na obostrzenia staramy się przestrzegać norm bezpieczeństwa. 

Obecnie zbiórki w katedrze są według następującego schematu: 

 • Ks. Tomasz:
  1. Kandydaci - środy, godz. 16.30
  2. Ministranci młodsi - czwartki, godz. 16.30
  3. Choraliści - czwartki, godz. 17.30
 • Ks. Marcin:
  1. Ministranci światła - piątki, godz. 16.00
  2. Ministranci księgi - piątki, godz. 16.30
  3. Ministranci ołtarza - piątki, godz. 19.00 (KSM)

Serdecznie zapraszamy do służby liturgicznej w naszej parafii. Aktulanie na dzień 26 września mamy 44 ministrantów na różnych stopniach. 

KSM w akcji "Pomagam"

Służba okiem młodzieży

Po bardzo owocnym spotkaniu KSM na temat służby w piątek 25 września członkowie KSM wzięli udział w  zbiórce żywności na terenie Siedlec pod hasłem "Pomagam!"

Pod okiem opiekunów parafialnego zespołu Caritas młodzież czynnie zaangażowała się w pomoc. To bardzo piękne świadectwo i jednocześnie oznaka, że można swój czas dobrze wykorzystać. 

W imieniu parafialnego zespołu Caritas serdecznie dziękujemy młodzieży KSM za zaangażowanie i poświęcony czas. 

Przy okazji zapraszamy na zakładkę PZC - aby zapoznać się z działalnością charytatywną na terenie parafii. 

Spotkanie Apostolatu Maryjnego

Bóg źródłem radości człowieka

Piękne, kolejne spotkanie Apostolatu Maryjnego, w dniu święta Archaniołów Michała Gabriela i Rafała. Spotkanie poprowadził ks. Proboszcz Dariusz Mioduszewski, jako opiekun grupy.

Celem spotkania było rozważenie Słowa Bożego z Listu św. Jakuba:

"Tak jak ciało bez ducha jestmartwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków" (Jk 2,26)

Wszystkich, którzy chcieliby się zjednoczyć wokół ideii Apostolatu Maryjnego zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, a przede wszystkim na spotkanie, które odbywa się zawsze w ostatni wtorek miesiąca w salce parafialnej o godz. 16.30.

Nowe kierownictwo KSM

Walne zebranie członków

Reaktywacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w parafii katedralnej nastąpiła 2 lata temu, dokładnie 5 października 2018. Od tamtego czasu we wspólnocie młodych dzieje się bardzo dużo ciekawych wydarzeń. W dniu 2 października 2020 podziękowaliśmy obecnemu Kierownictwu za owocny dwuletni okres pracy. Zanim dotychczasowe Władze oficjalnie ustąpiły odczytano sprawozdanie dotyczące pracy KSM w minionej kadencji. 

Podczas walnego zebrania członków i kandydatów KSM zostało powołane nowe Kierownictwo. Na prezesa Oddziału członkowie wybrali Aleksandrę Rak. W wyborach na członków Kerownictwa zwyciężyli Aleksandra Drabińska, Weronika Nasiłowska, Judyta Tobota i Joanna Wyrzykowska. 

 • Prezes: Aleksandra Rak
 • Zastępca prezesa: Joanna Wyrzykowska
 • Skarbnik: Weronika Nasiłowska
 • Sekretarz: Aleksandra Drabińska
 • Zastępca sekretarza- Judyta Tobota
  GOTÓW!

 Nowo wybranemu Kierownictwu i całemu oddziałowi KSM katedralnemu wyrazy radości i błogosławieństwo przesłał bp Grzegorz Suchodolski. Dziękujemy za dobre słowo i wsparcie. 

Po części oficjalnej walnego zebrania nastąpiła uroczysta agapa, w czasie której w sposób bardzo twórczy podziękowano prezesowi Pawłowi, życząc obfitości Bożych darów na jego już niedługo nowej drodze życia. 

Nie zapomnijcie odwiedzić nasz parafialny profil KSM - kliknij godło KSM. Zapraszamy młodzież od 14 roku życia, szczególnie przygotowujących się do bierzmowania. 

 

Powiększa się grono kandydatów

Kolejne środy i piękne niespodzianki - coraz więcej nowych kandydatów na ministrantów. Aktualnie już sześciu chłopaków, którzy chcą podjąć służbę przy ołtarzu. 

Na chłopaków czeka moc atrakcji w Oratorium od piłkarzyków poprzez pingpong po Playstation.

Zapraszamy jeszcze na zbiórki w środy o godz. 16.30 2 Oratorium.  Uroczyste włączenie do grona kandydatów na ministrantów już w niedzielę, 18 października przed Mszą św. o godz. 12.00.

Ratujmy nóżkę Marysi

Czyli Wniebogłosy na kiermaszu ciast

3 października schola Wniebogłosy wraz z opiekunami odwiedziła Galerię Siedlecką, gdzie odbywał się po raz trzeci kiermasz ciast dla Marysi. Słodkości i atrakcji nie brakowało. Dzieci miały wiele radości, zresztą przekonajcie się sami!

Więcej o akcji zbierania funduszy na leczenie Marysi pisaliśmy wcześniej w aktualnościach.

Zachęcamy dzieci parafii katedralnej do wstępowania w szeregi naszej scholi. Wszystkie informacje znajdziecie  na stronie Schola Wniebogłosy - głosy niepodrabialne

Komunia św. na rękę

Oficjalne stanowisko Episkopatu

Komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Komisji Episkopatu Polski

W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii św. na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne.

Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii św. na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. Podobnie niesprawiedliwe jest ukazywanie osób przyjmujących Komunię św. na rękę jako tych, którzy „winni są Ciała i Krwi Pańskiej”, z założeniem, że czynią to bez uszanowania, którego domaga się św. Paweł w 1 Liście do Koryntian.

Co prawda Sobór Trydencki używa tego fragmentu na przypomnienie o godnym i pełnym czci przyjmowaniu Ciała Pańskiego, ale nadaje mu również wymiar duchowy, ukazując że niegodnym jest przyjmowanie Komunii w grzechu (Dekr. o Euch., sesja 13: 1/A, r. 7). Dodajmy, że słowo „niegodne” oznacza to, czego się nie godzi czynić, a tymczasem Kościół w swoim prawie uznaje za „godny” zarówno jeden, jak i drugi sposób przyjmowania Komunii.

Potępiając jeden z godziwych sposobów przyjmowania Komunii św., wprowadza się nieład i podział w rodzinie Kościoła.

Nie można też stwierdzić, iż Komunia św. na rękę jest sama z siebie profanacją. W ten sposób zarzucałoby się Stolicy Apostolskiej, która dopuszcza Komunię na rękę, że akceptuje profanację (por. Mszał Rzymski, OWMR 161, rzymska instrukcja Redemptionis Sacramentum nr 92). Tymczasem faktyczna profanacja Eucharystii to czyn „mający znamiona dobrowolnej i poważnej pogardy okazywanej świętym postaciom” (instr. Redemptionis Sacramentum 107, por. KPK kan. 1367). Nie można więc zarzucać profanowania Eucharystii osobom, które z różnych powodów pragną przyjąć z wiarą i czcią Komunię św. na rękę, zwłaszcza w okresie pandemii.

Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12). Szafarze nie mogą twierdzić, że samo udzielenie Komunii na rękę stanowi niebezpieczeństwo profanacji, jeśli wierny z wiarą i szacunkiem prosi o tę formę Komunii. Prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu potępiać. Kto zaś to czyni, wprowadza nieład i podział w rodzinie Kościoła. Może się natomiast zdarzyć, że w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo (por. List kard. Saraha z 3 września br.), czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią.

Niech szafarze udzielający Komunii na rękę poczuwają się do szczególnie wielkiej dbałości o cześć wobec Najśw. Sakramentu, zwracając uwagę na to, aby przy Komunii nie dopuścić do
gubienia okruszyn Hostii. W tym celu powinni dbać o jakość stosowanych do Mszy hostii, z wielką uwagą dbając o to, aby się nie kruszyły i nie pozostawiały na dłoniach wiernych okruszyn. Warto też przypomnieć za Mszałem, że „ilekroć przylgnie do palców jakaś cząstka Hostii, zwłaszcza po łamaniu Chleba i Komunii wiernych, kapłan powinien otrzeć palce nad pateną, a jeśli to konieczne, obmyć je. Ma również zebrać cząstki znajdujące się poza pateną” (OWMR 278). Kongregacja ds. Nauki Wiary w 1972 r. wyjaśniła, że „zasadniczo otarcie palców nad pateną powinno wystarczyć. Ale mogą się zdarzyć i takie przypadki, w których konieczna jest ablucja palców, jeśli np. wyraźnie widoczne partykuły pozostaną przyklejone do palców z powodu pocenia się” (dekl. De fragmentis eucharisticis). Jeśli kapłani są zobowiązani do sprawdzenia, czy na dłoniach nie pozostały okruszyny Hostii (OWMR 278), podobnie powinni postępować wierni. Dlatego ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o Komunię na rękę, zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii.

Bp Adam Bałabuch

Komunikat ze strony Episkopatu Polski

Różaniec w rękach parafian

Promocja miesięcznika Różaniec

W niedzielę 4 października członkowie Kół  Żywego Różańca rozdali przy katedrze ponad 600 egzemplarzy miesięcznika "Różaniec". Mamy nadzieję, że treści pochodzące z gazet staną się bliskie tym, którzy zainteresowali się tego typu prasą. Wszystkim zaangażowanym w rozprowadzanie gazet serdecznie dziękujemy. 

 

Parafialny Zespół Caritas

Mocne wsparcie ubogich!

W każdy wtorek  przy sali na plebanii około godziny 11.00 zaczynają gomadzić się tłumy ludzi. Wszyscy wiedzą, że za chwilę p. Basia wraz z parafialnym zespołem Caritas zacznie wydawanie żywności i środków czystości potrzebującym. 

Zanim jednak przyjdzie wtorek dni poprzedzające są pełne pracy - zwożenia zzaprzyjaźnionych sklepów towarów, którym wkrótce wygaśnie termin użycia. Na bazie specjalnych umów można takie produkty rozdać poprzez PZC. Innym sposobem na pozyskanie żywności i innych produktów są okresowe zbiórki.

Bardzo dziękujemy wszystkim członkom PZC i wolontariuszom, którzy ofiarnie angażują się w wydatną pomoc dla ubogich w parafii katedralnej. 

Szczegółowe infromacje na naszej stronie  - PZC

 

Katedra by night

Niedziela z klerykami WSD

Wspieramy seminarium

11 października 2020 roku podczas niedzieli seminaryjnej w naszej wspólnocie przyjęliśmy  przedstawicieli WSD w Siedlcach. 

Z posługą słowa przybył do nas dk. Paweł Konieczny  i do pomocy przy zbieraniu tacy al. Marcin Bilski.  Wspólnie z nimi modliliśmy się za nasze seminarium i o powołania kapłańskie z naszej parafii.

Dziękujemy wszystkim za okazane wparcie duchowe i materialne. Klerycy odwdzięczyli się przygotowując tradycyjny kalendarz seminaryjny. 

Dzień Papieski w katedrze

Po raz XX zbieraliśmy przed katedrą pieniądze na Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zbiórkę przeprowadzała młodzież KSM w reżimie sanitarnym. Jesteśmy wdzięczni za każdą przekazaną złotówkę na żywy pomnik św. Jana Pawła II. Mimo niesprzyjącej pogody jak również czasu epidemii w tym roku zebrano 2865 zł. 

Dzień Dziecka Utraconego

Odeszli przed narodzeniem i śpią w pokoju

W czwartek 15 października w południe, w katedrze siedleckiej odprawiona zostanie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w intencji rodziców dzieci, które zmarły przed przyjściem na świat, o siły do przezwyciężenia tego trudnego czasu

Po Mszy świętej na cmentarzu przy ul. Janowskiej do Mogiły Dziecka Utraconego złożone zostaną trumienki z doczesnymi szczątkami dzieci, których rodzice zdecydowali się na taką formę pogrzebu. Na cmentarz będzie można dojechać autobusem MPK, podstawionym pod kościół katedralny.

Czym jest Dzień Dziecka Utraconego?

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest w Polsce od 2014 roku. W tym dniu rodzice, którzy stracili swoje dzieci w wyniku poronienia lub przedwczesnego porodu oraz ich bliscy mogą wyrazić swoją pamięć o skarbie, który utracili. 

Szacuje się, że w Polsce w wyniku straty dziecka cierpi rocznie 40.000 kobiet (rodziców). Każde poczęcie dziecka, chciane czy nie przez kobietę czy mężczyznę, nie zmienia faktu, że stają się rodzicami i będą nimi do końca życia. Strata dziecka, nie istotne na jakim etapie jego życia, jest tragedią. Wiąże się z silnymi przeżyciami, a myśl o wydarzeniu powraca budząc tęsknotę. Również tu potrzeba jest przeżycia żałoby, by dojść do etapu pogodzenia się ze stratą. Słowa współczucia, wsparcia i gotowość wysłuchania osoby w żałobie są nieocenione w tak trudnym doświadczeniu. Cicha obecność drugiej osoby dodaje wiary.

We współczesnym świecie coraz łatwiej jest dotrzeć do informacji: gdzie szukać wsparcia (tu pomocna jest strona Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu www.poronienie.pl), jakie prawa mają rodzice po poronieniu, jak można przygotować pochówek i pożegnać w sposób godny swoje dziecko. Parafie służą doświadczeniem i pomocą. Wiele osób decyduje się na rodzinny pochówek, jest większa świadomość w społeczeństwie, a w zakładach pogrzebowych coraz częściej pojawiają się pytania o małe trumienki.

Co jednak z rodzicami, którzy nie wiedzą gdzie są ciała ich dzieci, nie zdecydowały się na pochówek lub strata nastąpiła wiele lat temu?

Ci rodzice mogą przybyć na specjalne w tym dniu organizowane w Kościele Katolickim Msze święte, podczas których jedni rodzice pożegnają w trumienkach złożone ciała ich malutkich dzieci a inni mogą duchowo złożyć swoje utracone niegdyś maleństwa. Takie wydarzenia wzmacniają wiarę, pokrzepiają ducha, pokazują, że nie jesteśmy sami i dają nadzieję.


Ks. dr Jacek Sereda
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

Anna Stephan
Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego

Nabożeństwo fatimskie

Ostatnie w tym roku

13 października odprawiliśmy ostatnie z serii nabożeństw fatimskich. W skupieniu rozważaliśmy na różańcu Mękę Pańską. Oddaliśmy w ręce Maryi Niepokalanej los naszej parafii, diecezji i całego Kościoła w obliczu panującej pandemii. Modlitwie przewodniczył ks. proboszcz Dariusz Mioduszewski.

 

Nowe zalecenia w diecezji

Komunikat Biskupa Siedleckiego

W związku z komunikatem będziemy transmitować z katedry Eucharystię w niedziele o godz. 10.00 i w dni powszednie o godz. 12.00. Link do transmisji będzie dostępny na stronie głównej

Komunikat Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy w związku z wprowadzeniem w Polsce nowych obostrzeń sanitarnych

Mając na uwadze zwiększającą się gwałtownie liczbę zakażeń koronawirusem i wprowadzone przez władze państwowe nowe obostrzenia sanitarne, dotyczące również udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dz. U. z 2020 poz. 1829), a także w oparciu o Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 16 października br. niniejszym informuję, że:

 1. Od dnia 17 października br. na mocy powyższego Rozporządzenia § 1 p. 6 b zostaje wprowadzony przepis, że „zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem, że w przypadku, gdy zgromadzenie odbywa się:
  • w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni w obszarze żółtym albo 1 osoba na 7 m2 powierzchni w obszarze czerwonym, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1 z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
  • na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.”
 2. W związku z powyższymi ograniczeniami, jak również mając na uwadze dobro duchowe wiernych, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam – do odwołania – ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym Diecezji Siedleckiej i osobom przebywającym na jej terenie.
 3. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej i w święta nakazane nie jest grzechem. Jednocześnie zobowiązuję osoby korzystające z dyspensy do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie ze wspólnotą Kościoła poprzez uczestniczenie we Mszy św. transmitowanej w radiu, telewizji lub internecie. Zachęcam – przy zachowaniu roztropności i wszystkich zaleceń sanitarnych – do udziału w Eucharystiiw dni powszednie, kiedy gromadzi się zazwyczaj mniejsza ilość wiernych niż w niedzielę.
 4. Przypominam, o zachowaniu dystansu społecznego, dezynfekcji rąk oraz o obowiązku noszenia maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta. Maseczek lub przyłbic winni używać wszyscy przebywający w przestrzeni wspólnej budynków kościelnych i parafialnych, zarówno duchowni jak i świeccy, w czasie liturgii i poza nią. Wyjątek dotyczy tylko kapłana, który przewodniczy liturgii, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu.
 5. Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, jeżeli o to proszą. Za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie. Kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą winien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce, podczas niej mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce.
 6. W kwestii sakramentu pokuty przypominam, że właściwym miejscem jego sprawowania jest konfesjonał, jednakże z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć także poza konfesjonałem (kan. 964 § 3 KPK). W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i większej odległości między penitentem a spowiednikiem. Nie można jednak spowiadać w mieszkaniach duchownych. Jeśli spowiedź odbywa się w konfesjonale, należy zabezpieczyć kratki folią, która ma być często zmieniana lub dezynfekowana.
 7. Mając na uwadze bezpieczeństwo kapłanów i wiernych zalecam, aby na czas, gdy parafie znajdują się w obszarze objętym strefą czerwoną, zostały zawieszone spotkania wszystkich grup parafialnych, odbywające się w salkach duszpasterskich.
 8. Informacje dotyczące organizowania na cmentarzach nabożeństw czy liturgii w Uroczystość Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego zostaną podane w odrębnym komunikacie.
 9. Bardzo proszę – w duchu odpowiedzialności za zdrowie własne i innych osób – o przyjęcie ze zrozumieniem powyższych zaleceń. Proszę jednocześnie o ufną modlitwę, szczególnie przez przyczynę Matki Bożej Różańcowej i naszych Błogosławionych Męczenników z Pratulina, o powrót do zdrowia kapłanów oraz wiernych naszej diecezji zakażonych koronawirusem, o radość nieba dla zmarłych i pociechę dla ich najbliższych, a także o siły fizyczne i duchowe dla wszystkich, którzy poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej, a zwłaszcza dla pracowników służby zdrowia. Niech nadal w naszych kościołach, po każdej Mszy św., zanoszona będzie błagalna Suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a nieśmiertelny…”, a do modlitwy wiernych zostanie dołączone wezwanie o ustanie epidemii.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Kazimierz Gurda

BISKUP SIEDLECKI

L. dz. 881/2020

Siedlce, dnia 17 października 2020 r.

Transmisja Mszy św. z katedry

Bądźmy w duchowej łączności

 
W każdą niedzielę, korzystających z dyspensy od uczestnictwa we Mszy św., zapraszamy do duchowej łączności z katedrą siedlecką. W dni powszednie zapraszamy do łączności poprzez KRP 101,7 lub 106 FM o godz. 6.00

Ministranci na skupisku

Czyli seminarium od kuchni

W minionym tygodniu w dniach od 16 do 17 października czwórka naszych ministrantów wzięła udział w skupisku lektorskim. Skupisko to sposób na rozeznawanie swego powołania.

Służyły temu rozmowy z klerykami, wspólne posiłki, a przede wszystkim modlitwa. Skupisko poprowadził ks. Maciej Majek, odpowiedzialny za duszpasterstwo powołań w diecezji.

Razem z innymi ministrantami z diecezji nasi ministranci otrzymali sporą dawkę wiedzy o seminarium jak również wzbogacili się o doświadczenia duchowe. Chłopaki mieli okazję pobyć w domu seminaryjnym, pograć w piłkę jak również pracować na warsztatach liturgicznych. 

Mamy nadzieję, że w kolejnych skupiskach, o ile pozwolą na to okliczności, udział wezmą kolejni nasi ministranci. 

Kandydaci na ministrantów

Służba liturgiczna wzbogaca się o 6 chłopaków

18 pażdziernika przed Mszą Św. o godz. 10.00 ks. proboszcz Dariusz Mioduszewski przyjął w katedrze do grona kandydatów na ministrantów 6 chłopaków. Bardzo cieszymy się, że służba liturgiczna w ten sposób powiększa się do 46 członków. Kandydaci przygotowywali się do tego dnia od września na zbiórkach dla kandydatów. 

Nowo wybrani kandydaci:
 1. Mateusz Krasuski 
 2. Mariusz Krasuski
 3. Aleksander Krasuski
 4. Jakub  Zelent
 5. Marcin Mróz
 6. Piotr Pawliszyn 

Serdecznie dziękujemy chłopakom za gotowość pełnienia służby ministranckiej.

Wszystkich zainteresowanych służbą liturgiczną i wydarzeniami z diecezji zapraszamy na stronę diecezjalnego duszpasterstwa służby liturgicznej jak również do odwiedzenia profilu na Facebooku.

Bł. Ks. Jerzy w katedrze

19 października w katedrze siedleckiej

Na każdej Mszy św. wspominano życie  i męczeństwo  bł.ks. Jerzego. Róża  Rodziców modlących sie za dzieci pw. bł. ks. Jerzego  również nie zapomniała o swoim patronie.  Róża  powstała  w 30 rocznicę od śmierci bł. Ks. Jerzego. Inicjatorką powstania Róży  była Alina Kosieradzka, zelatorką została  Mirosława Wiewiórka. Motywacją założenia była pamięć o czcigodnym Głosicielu i Męczenniku Narodu Polskiego- Kapłanie, beatyfikowanym  6 czerwca 2010.

Drugim motywem są relikwie bł. Ks.  Jerzego  w katedrze. Od chwili powstania Róży  19.10.2014  wizerunek bł. ks. Jerzego  uczestniczy w procesjach, a co roku, tj. w dniach 11-18 października jest eksponowany podczas nowenny. Nawiedzamy również grób  bł. ks.  Jerzego w Warszawie na  Żoliborzu.

Intencja nowenny:
Przez wstawiennictwo  bł. ks. Jerzego, przez jego męczeńską  śmierć  na ręce  Maryi składamy losy naszej Ojczyzny, parafii i naszych rodzin, odważnych  świętych kapłanów, o nowe powołania kapłańskie,  misyjne, zakonne. Prosimy, chroń  nas przed pandemia i zagładą. Prosimy o pokój serca dla nas wszystkich, o łaskę  nawrócenia i  miłosierdzie Boże   dla nas grzeszników, abyśmy umieli z pokorą przyjąć Wolę Bożą. Okrutnie umęczony ,Kaplanie wierny aż do końca,  Męczenniku prawdy i wolności Orędowniku spraw Kościoła  i narodu- módl się  za nami!

Wyjątkowa I Komunia Św.

Według zaleceń epidemicznych

18 października w katedrze o godz. 12.00 siedmioro dzieci przyjęło poraz pierwszy Pana Jezusa. To wyjątkowe wydarzenie spowodowane jest epidemią koronawirusa. Dzieci przez kilka dni przychodziły wieczorem na Eucharystię, w ramach Białego Tygodnia.

We środę proboszcz ks. Dariusz Mioduszewski na zakończenie wręczył dzieciom pamiątkowe obrazki.

Cieszymy się, że kolejna grupa dzieci naszej parafii może w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Pragniemy, aby wszystkie dzieci jak najczęściej przyjmowały Komunię Św., a pomocą w tym względzie byli ich rodzice. 

 

Przyjdź na adorację

Padnijmy przez Panem

Trwająca pandemia przybiera na sile. Nie widać końca jej zakończenia. Nie wolno nam jednak upadać na duchu, przyjdźmy do katedry na adorację Najświętszego Sakramentu. 

Wystawienie Najświętszego Sakramentu urządzamy codziennie po Mszy św. o godz. 7.00. To ważne, aby w tym czasie paść przed Panem i Jemu zawierzyć. Smutne jest to, że mało nas przychodzi, by się modlić. Zazwyczaj te same osoby, którym jesteśmy wdzięczni.

Czy chcemy, aby epidemia oddaliła się od nas? Wróćmy do Jezusa eucharystycznego. Rok Eucharystii ciągle trwa. Mamy świadomość, że wielu z nas parsknie śmiechem i powie, że to średniowiecze, że dziś nauka i postęp medycyny daleko więcej znaczy. Owszem, postęp i nauka jest ważna. Nie traćmy jednak z oczu Chrystusa.

Naród i człowiek,  który klęka przed Bogiem nigdy nie zginie. 

Mówimy wszystkim odwagi! Bóg jest. Nie lękajmy się!

Kancelaria zdalnie?

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo

W pogarszającej się sytuacji epidemicznej prosimy, aby do kanclearii przychodzić w maseczce, zasłaniającej usta i nos. W poczekalni kancelarii mogą przebywać dwie osoby.
Bezpośrednio w kancelarii parafialnej należy załatwiać tylko następujące sprawy: 
 1. Zaświadczenia dla rodziców chrzestnych, przy czym prosimy wcześniej zapoznać się z warunkami do uzyskania zaświadczenia.  Informacje dla rodziców chrzestnych, p. 4
 2. Pogrzeb katolicki dla zmarłych należących do parafii. Żeby ograniczyć ilość przyjść do kancelarii prosimy o przyniesienie aktu zgonu. Więcej informacji o pogrzebie
 3. Spotkania przedślubne - na spisanie protokołu przedślubnego będą zaproszenia indywidualne (telefonicze), przyjmujemy w kancelarii zapowiedzi
 4. Przekazanie dokumenatcji związanej z chrztem św. 
 5. Pobranie odpisów z ksiąg metrykalnych osobiście lub przez pełnomocnika z pisemnym upoważnieniem
 6. Przyjmowanie wypominek - w zakrystii po każdej Mszy św., nie ma konieczności osobiście. 
 7. Inne sprawy (jak bierzmowanie dorosłych, katechezy) wg rozeznania księdza dyżurnego poprzez kontakt telefoniczny
Telefonicznie  bądź przez email należy załatwiać takie sprawy:
 1. Rezerwacja intencji mszalnych, w godzinach pracy kancelarii (pn-pt 8.00-9.00 i 16.00-17.00) 
 2. Potwierdzenie rezerwacji, podanie intencji, jeśli niemożliwe w zakrystii
 3. Informacje co do chrztu, ślubu, bierzmowania dorosłych czy pogrzebu katolickiego (jeśli coś jest niejasne na stronie)
 4. Rezerwacja terminów chrztu św. i sakramentu małżeństwa
 5. Przesyłanie wypominek za zmarłych

Kancelaria Parafialna
 
   25 632 21 03 (należy poczekać na zgłoszenie się księdza dyżurnego,   w godzinach pracy kanclearii od poniedziałku do piątku w godzinach  8.00-9.00 i 16.00-17.00)
 
   606 267 792 - w sprawach pilnych, niecierpiących zwłoki
 
kancelaria@katedra.siedlce.pl

Rozłóżmy nawiedzanie grobów!

Prośba biskupów polskich

W tym roku nie odbędzie się procesja żałobna na cmentarzu centralnym w Uroczystość Wszystkich Świętych, jak również tradycyjne modlitwy w Dzień Zaduszny. W tych dniach pozostajemy na modlitwie w katedrze. 

Stolica Apostolska wydała dekret, na mocy którego w tym roku odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza można uzyskać przez cały listopad. Zwykle możliwość odpustu trwała przez okres 8 dni. 

W związku z tym biskupi polscy zwracają się z prośbą do wiernych:

APEL 

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI 

PRZED UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych.

Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią. 

W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem.

W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. 

Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.

W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji.

W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wypominki w katedrze

Można przesłać przez sieć!

Mając na uwadze niedogodność z powodu zamkniętych cmentarzy proponujemy naszym parafianom i gościom składanie wypominek także on-line za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Wypominki złożone do poniedziałku będą włączone do kartek przypisanych do ulic (jeśli na kartce on-line pojawi sie informacja o adresie). Wypominki przesłane w sposób anonimowy będą odczytywane w katedrze 30 listopada podczas modlitwy różańcowej.

Będzie możliwość uczestniczenia w tej modlitwie różańcowej poprzez transmisję z katedry w tym dniu. 

Zapraszamy do modlitwy. Informacje dostępne na naszej stronie w zakładce harmonogram lub kliknij w zdjęcie

 

 

Katedra w dniach 1 i 2 listopada

Zobacz program transmisji w tych dniach

Zapraszamy do łączności z katedrą. Z myślą o tych, którzy nie mogą brać czynnego udziału w uroczystościach w katedrze, jak również z powodu niemożności przebywania na cmentarzu przygotowaliśmy transmisje: 

1 listopada, uroczystość Wszystkich Świętych:

przejdź do transmisji...

 1. Godz. 10.00 - Eucharystia
 2. Godz. 12.00 - Eucharystia pod przewodnictwem bpa Kazimierza Gurdy
 3. Godz. 12.45 - Nabożeństwo żałobne sprawowane pod przewodnictwem bpa Grzegorza Suchodolskiego
 4. Godz. 16.00 - Eucharystia
 5. Godz. 17.00 - Różaniec za zmarłych polecanych w wypominkach
 6. Godz. 18.00 - Eucharystia

2 listopada, Dzień Zaduszny:

przejdź do transmisji...

 1. Godz. 10.00 - Eucharystia 
 2. Godz. 12.00 - Eucharystia 
 3. Godz. 12.45 - Nabożeństwo żałobne sprawowane pod przewodnictwem ks. Dariusza Mioduszewskiego
 4. Godz. 17.15 - Różaniec wypominkowy
 5. Godz. 18.00 - Eucharystia
 6. Godz. 18.45 - Nieszpory za zmarłych

 

Opłatki na stół wigilijny

W tym roku bardzo wcześnie...

Z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce chcemy już teraz dotrzeć do naszych parafian z opłatkiem na stół wigilijny
Jaka w tym roku będzie wigilia?

Poza Panem Bogiem tego nikt nie wie. Nie wiemy także, czy dane nam będzie wspólnie się spotkać. Ufamy, że tak jak zawsze będziemy mogli cieszyć się radością Świąt Bożego Narodzenia. 

Opłatki na stół wigilijny w tym roku przygotowała młodzież z KSM w warunkach reżimu sanitarnego. Bardzo dziękujemy młodym za piękne świadectwo i włożoną pracę. 

W tych dniach akcentujemy bycie w jedności. Znakiem jedności jest opłatek przygotowany w parafii katedralnej, pozyskany od ss. Sakramentek. Dlatego prosimy, aby przyjąć ten opłatek, pobłogosławiony w katedrze już 8 listopada, jako wyraz jedności ze swoją parafią. Błogosławieństwo dokona się na Mszy św. o godz. 6.30 i o godz. 10.00. 

Opłatek będzie dostępny w zakrystii od 8 listopda po każdej Mszy św. aż do wyczerpania. Nie będziemy w tym roku roznosić opłatków przez wyznaczonych ludzi. 

Młodzież przygotowała ok. 3000 kompletów, co powinno wystarczyć dla wszystkich. Można wziąć także dla sąsiadów lub bliskich,  jeśli wyrażą taką prośbę. Szczególnie zatroszczmy się o tych,  którzy nie mogą aktualnie wyjść z domu. 

Ofiara złożona przy tej okazji zasila fundusz prac związanych z konserwacją i porządkiem w katedrze. Za wszelkie przejawy życzliwości i hojność dziękujemy!

Ograniczenia w katedrze

W czasie epidemii

Kolejne dni epidemii przynoszą nowe zalecenia, w tym również dla funkcjonowania kościołów.  Drzwi do katedry pozostają jednak otwarte.

Według obecnego rozporządzenia w kościołach może przebywać 1 osoba na 15m2. W związku z tym jednorazowo w katedrze może przebywać do 80 osób. 
 
Uprzejmie prosimy, aby stosować się do nowych zaleceń. Kiedy wejdziemy do katedry i zobaczymy, że zauważalnie jest już sporo osób - zrezygnujmy z udziału wewnątrz i pozostańmy na zewnątrz, zachowując dystans od innych.
Zachecamy też, aby korzystać z Mszy św. sprawowanej w sobotę o godz. 18.00.
Aktualnie mniejsza frekwencja jest na Mszy św.  w niedziele o godz. 6.30 i 20.00. Jednocześnie też zachęcamy do uczestnictwa poprzez internet lub radio. 
 
Program transmisji na najbliższą niedzielę:
 

przejdź do transmisji...

Godz. 10.00 - Eucharystia, błogosławieństwo opłatków na stół wigiljny
Godz. 12.00 - Eucharystia
Godz. 16.00 - Eucharystia
Godz. 17.00 - Różaniec za zmarłych polecanych w wypominkach
Godz. 18.00 - Eucharystia
Godz. 18.45 - Nieszpory za zmarłych

XII Dzień Solidarności

z Kościołem Prześladowanym

Podaruj nadzieję!

Republika Środkowej Afryki  to jeden z najbiedniejszych i najmniej bezpiecznych krajów na świecie. W ostatnim czasie doszło do wielu aktów dyskryminacji i brutalnych ataków, w tym zabójstw odwetowych między różnymi społecznościami. Akcje milicyjne często powodują odwet między grupami religijnymi, a ofiarami niejednokrotnie padają chrześcijanie. Podjęto jednocześnie niezwykłe inicjatywy, mające na celu poprawę stosunków między wspólnotami chrześcijańskimi i muzułmańskimi. 

 

W ciągu ostatnich kilku lat do RŚA napływały nowe grupy religijne, zwłaszcza Kościoły zielonoświątkowe, które bez przeszkód odprawiały nabożeństwa. Nauka religii nie jest obowiązkowa, ale w większości szkół jest dostępna. Kościół katolicki posiada sieć szkół we wszystkich dziewięciu diecezjach w kraju. 

Choć edukacja jest darmowa, a obowiązek szkolny obejmuje dzieci w wieku 6–14 lat, to jednak poważnym problemem jest praca dzieci. Ponad połowa dzieci w wieku od 5 do 14 lat musi pracować. Zjawisko jest szczególnie widoczne w regionach wiejskich. Dzieci pracują w rolnictwie, górnictwie diamentów, jako pomoc domowa, przy hodowli bydła, a także przy utrzymaniu dróg. Są również zmuszane do pracy w kopalniach uranu, gdzie przyjmują śmiertelne dawki napromieniowania. 

O sytuacji w tym kraju i napięciach, jakie rodzą się między wyznanami można dowiedzieć się z filmu, przygotowanego na XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. 
 

RŚA potrzebuje przede wszystkim wewnętrznego pokoju, dzięki któremu można zbudować lepszy kraj. Nasi bracia i siostry potrzebują naszego wsparcia duchowego i materialnego. Dlatego - podarujmy im nadzieję!

Artykuł opracowany w oparciu o stronę głowną organizacji Kościół w Potrzebie. Więcej ....

 
Do pobrania:

Koncert organowy z katedry

Ave Maris Stella!

Witaj Gwiazdo Morza!

Ze względów epidemicznych koncert wyłącznie on-line

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata zapraszamy na premierę koncertu organowego, który będzie transmitowany on-line z katedry siedleckiej o godz. 19.00  na kanale Miejskiego Ośrodka Kultury. Wykonawcą koncertu będzie Monika Krahforst-Kaminska wraz ze scholą cantorum (Izabela Kiryluk, Anna Januszewska, Justyna Pastor-Skowrońska). Po premierze dzieło muzyczne będzie dostępne do odsłuchania na kanale YT. 

Chcesz być uczestnikiem uczty muzycznej? Zaplanuj czas w niedzielę od godz. 19.00 i wejdź na kanał podany poniżej Miejskiego Ośrodka Kultury. 
 
Chcesz wiedzieć więcej o wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa? Polub stronę na fb i bądź na bieżąco. 

Stowarzyszenie Pro Musica OrganaWydarzenie współfinansują Miasto Siedlce oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Sztandar Akcji Katolickiej

Dla Oddziału w Katedrze

W święto patronalne Akcji Katolickiej, a więc w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata bp pomocniczy Grzegorz Suchodolski pobłogosławił nowy sztandar dla katedralnego oddziału Akcji Katolickiej.
 

Błogosławieństwo sztandaru dokonało się na prośbę członków oddziału AK w katedrze, wyrażoną przez p. prezes Teresę Kuczyńską. 

Sztandar został ufundowany ze składek członków AK oraz wydatnej pomocy parafii katedralnej. Wszystkim ofiarodawcom  serdecznie dziękujemy. 

Przy okazji zapraszamy osoby dorosłe do włączania się w dzieła podejmowane przez parafialny  oddział AK. Wszystkie informacje możemy z łatwością znaleźć w zakładce o grupach parafialnych na stronie katedry. 

Dowiedz się więcej o AK w katedrze....

13 nowych członków KSM

W Uroczystość Chrystusa Króla tradycyjnie w katedrze odbyło się zaprzysiężenie nowych członków KSM dla całej diecezji.  To ważne wydarzenie dokonało się w obecności bpa Grzegorza Suchodolskiego.

W gronie osób składających przysięgę znalazła się Aleksandra Stelęgowska, należąca do parafialnego oddziału KSM. Aleksandra przeszła wcześniej wymaganą formację i od dnia 22 listopada może cieszyć się pełnoprawnym uczestnictwem w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.