Dzień Dziecka Utraconego

Odeszli przed narodzeniem i śpią w pokoju

W czwartek 15 października w południe, w katedrze siedleckiej odprawiona zostanie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w intencji rodziców dzieci, które zmarły przed przyjściem na świat, o siły do przezwyciężenia tego trudnego czasu.

Po Mszy świętej na cmentarzu przy ul. Janowskiej do Mogiły Dziecka Utraconego złożone zostaną trumienki z doczesnymi szczątkami dzieci, których rodzice zdecydowali się na taką formę pogrzebu. Na cmentarz będzie można dojechać autobusem MPK, podstawionym pod kościół katedralny.

Czym jest Dzień Dziecka Utraconego?

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest w Polsce od 2014 roku. W tym dniu rodzice, którzy stracili swoje dzieci w wyniku poronienia lub przedwczesnego porodu oraz ich bliscy mogą wyrazić swoją pamięć o skarbie, który utracili. 

Szacuje się, że w Polsce w wyniku straty dziecka cierpi rocznie 40.000 kobiet (rodziców). Każde poczęcie dziecka, chciane czy nie przez kobietę czy mężczyznę, nie zmienia faktu, że stają się rodzicami i będą nimi do końca życia. Strata dziecka, nie istotne na jakim etapie jego życia, jest tragedią. Wiąże się z silnymi przeżyciami, a myśl o wydarzeniu powraca budząc tęsknotę. Również tu potrzeba jest przeżycia żałoby, by dojść do etapu pogodzenia się ze stratą. Słowa współczucia, wsparcia i gotowość wysłuchania osoby w żałobie są nieocenione w tak trudnym doświadczeniu. Cicha obecność drugiej osoby dodaje wiary.

We współczesnym świecie coraz łatwiej jest dotrzeć do informacji: gdzie szukać wsparcia (tu pomocna jest strona Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu www.poronienie.pl), jakie prawa mają rodzice po poronieniu, jak można przygotować pochówek i pożegnać w sposób godny swoje dziecko. Parafie służą doświadczeniem i pomocą. Wiele osób decyduje się na rodzinny pochówek, jest większa świadomość w społeczeństwie, a w zakładach pogrzebowych coraz częściej pojawiają się pytania o małe trumienki.

Co jednak z rodzicami, którzy nie wiedzą gdzie są ciała ich dzieci, nie zdecydowały się na pochówek lub strata nastąpiła wiele lat temu?

Ci rodzice mogą przybyć na specjalne w tym dniu organizowane w Kościele Katolickim Msze święte, podczas których jedni rodzice pożegnają w trumienkach złożone ciała ich malutkich dzieci a inni mogą duchowo złożyć swoje utracone niegdyś maleństwa. Takie wydarzenia wzmacniają wiarę, pokrzepiają ducha, pokazują, że nie jesteśmy sami i dają nadzieję.


Ks. dr Jacek Sereda
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

Anna Stephan
Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego