Namaszczenie chorych

Przygotowanie do sakramentu namaszczenia chorych

Sakramentalną posługę wobec osób chorych pełnimy w pierwsze piątki miesiąca oraz w wyznaczone dni przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Kapłani rozpoczynają odwiedziny od godziny 8.30.  W nagłych wypadkach należy wezwać kapłana w każdej chwili:

  606 267 792

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej zanoszą Komunię św. do chorych w niedziele i uroczystości.

Zgłaszanie

Chorych zgłaszamy w zakrystii lub kancelarii podając imię, nazwisko, adres i telefon. Można także telefonicznie dzwoniąc pod numer stacjonarny w godzinach pracy kanclearii parafialnej.  Z uwagi na zmiany miejsca zamieszkania jak również możliwość poprawy stanu zdrowia zgłoszenia są jednorazowe.

Przygotowanie domu

W domu chorego należy przygotować stół nakryty białym obrusem, krzyż, dwie świece i wodę pobłogosławioną. Jeżeli chory prosi o sakrament namaszczenia chorych to należy dodatkowo ustawić talerzyk z kromką chleba, plasterkiem cytryny, szczyptą soli oraz watą. W miarę możliwości wszyscy domownicy uczestniczą w obrzędzie Komunii św.  Jeśli zachodzi potrzeba sakramentalnej spowiedzi w odpowiednim momencie należy na czas spowiedzi opuścić pomieszczenie. 

Do kogo zapraszać kapłana?

Kapłana z posługą sakramentalną zaprasza się do osób, które z racji wieku, choroby lub innych poważnych przeszkód, nie mogą uczestniczyć we Mszy św. w każdą niedzielę i święta jak również przystąpić do sakramentu pokuty. Trzeba pamiętać, że sakramenty święte są udzielane jedynie osobom żyjącym. Osobom zmarłym sakramentów nie udziela się, nawet pod tak zwanym warunkiem "jeśli żyjesz". Do sakramentów mogą przystępować osoby wierzące, które świadomie proszą o sakrament lub w przypadku osób nieprzytomnych po deklaracji bliskich, że jako osoba wierząca pragnęłaby przyjąć sakramenty święte. 

Zachowanie wobec kapłana idącego do chorego

Kapłan idąc do chorego jest łatwo rozpoznawalny, ponieważ ma na sobie komżę, stułę, a na piersi niesie złotą bursę, w której jest Najświętszy Sakrament. Bursa jest więc w tym czasie przenośnym tabernakulum. Jest to jakby procesja Eucharystyczna, a więc spotykając na ulicy kapłana tak ubranego, w drodze do chorego, należy w miarę możliwości przyklęknąć przed Najświętszym Sakramentem lub oddać cześć przez skłon. Nie pozdrawiamy kapłana zwyczajowym Szczęść Boże! Nie należy także rozmawiać w czasie drogi do chorego, kiedy kapłana przewozi samochodem ktoś z bliskich.