Pomóżmy Chorwatom!

Apel bpa Kazimierza Gurdy

Drodzy Diecezjanie!

Dnia 29 grudnia 2020 r. i 6 stycznia br. Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Kilka osób poniosło śmierć, setki zostało rannych, a tysiące pozbawionych dachu nad głową. Straty materialne opiewają na miliony dolarów. Cierpiący mieszkańcy Chorwacji potrzebują naszej modlitwy oraz wsparcia materialnego, którego już udzieliła Caritas Polska przekazując poszkodowanym 100 000 zł., jednak potrzeby są zdecydowanie większe.

Dlatego decyzją Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski niedziela – 24 stycznia – będzie obchodzona w całej naszej Ojczyźnie jako Dzień solidarności z Chorwacją. Tego dnia we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, w modlitwie powszechnej należy dodać wezwanie za tych, którzy ucierpieli w tej tragedii,
a po wszystkich Mszach Świętych zorganizować zbiórkę do puszek przed kościołami, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych.

Bardzo proszę, aby w powyższą inicjatywę włączyły się wszystkie parafie Diecezji Siedleckiej, ogarniając modlitwą mieszkańców Chorwacji i organizując powyższą zbiórkę.

Dziękując już dziś wszystkim ludziom dobrej woli, którzy solidarnie i dobrodusznie wesprą tę inicjatywę, z serca błogosławię.

+ Kazimierz Gurda

BISKUP SIEDLECKI

Caritas Polska uruchomiła pomoc nazajutrz po trzęsieniu ziemi, do którego doszło 29 grudnia w pobliżu miasta Petrinja, w środkowej Chorwacji. Petrinja została zniszczona, duże straty materialne odnotowano także w pobliskich miejscowościach. W wyniku kataklizmu śmierć poniosło co najmniej siedem osób, a 26 zostało rannych. Na wsparcie najbardziej poszkodowanych Caritas Polska przeznaczyła 50 tys. zł z własnych środków, organizując jednocześnie specjalną zbiórkę, w wyniku której udało się jak dotąd podwoić pierwotną sumę.

Można pomóc w następujący sposób:

  • poprzez ofiarę do puszki przed katedrą 24 stycznia po każdej Mszy św. 
  • przekazując darowiznę na stronie caritas.pl
  • wysyłając SMS o treści CHORWACJA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty CHORWACJA)

zdjęcia z internetu FOT. EPA/ANTONIO BAT, Fot. parafia św. Józefa we Włocławku, parafia Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie