Mija 25 lat od beatyfikacji Unitów Podlaskich

Trwamy na nowennie przed Jubileuszem

Rozpoczęty rok 2021 jest ważny dla naszego Kościoła Diecezjalnego, ponieważ dziękujemy za beatyfikację bł. Wincentego Lewoniuka i jego 12 towarzyszy, Męczenników z Pratulina. Od beatyfikacji, która miała miejsce w Rzymie, 6 października 1996 roku, mija w tym roku 25 lat. Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Pratulinie, w niedzielę 3 października, w czasie corocznej pielgrzymki mężczyzn.

Z listu pasterskiego bp Kazimierza Gurdy:

Pragnę, aby cała wspólnota diecezjalna jak najlepiej przygotowała się do świętowania tego Jubileuszu. Dlatego we wszystkich parafiach naszej diecezji każdego 23 dnia miesiąca – począwszy od stycznia do września – będzie odprawiana nowenna do bł. Wincentego Lewoniuka i Jego 12 towarzyszy, do udziału w której serdecznie wszystkich zapraszam  

Warto przy tej okazji dowiedzieć się więcej o historii Unii Brzeskiej i jej postanowieniach. Poznać motywy, z powodu których doszło do krwawych prześladowań Unitów Podlaskich,  których kulminacyjnym momentem była masakra w Drelowie i Pratulinie. W tym celu zachęcamy do obejrzenia filmu, ktory powstał z inicjatywy bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Jest to fabularyzowany dokument o historii męczeństwa Unitów Podlaskich.

 

O historii Męczenników Podlaskich możemy dowiedzieć się także z konferencji bpa Grzegorza Suchodolskiego, wygłoszonej na antenie Radia Maryja w związku ze zbliżającym się Jubileuszem. 

Nowenna, która w swojej formie wpisuje się w doświadczenie Pratulińskiej Szkoły Wiary, nosi tytuł FUNDAMENTY WIARY. Każdego miesiąca, w duchowej jedności z Sanktuarium w Pratulinie, podejmiemy w parafiach refleksję nad jednym istotnych elementów, które dają wierze mocny fundament. Będą to: Chrystus, Prawda, Miłość, Odwaga, Powołanie, Jedność, Modlitwa, Przebaczenie oraz Służba.
Do pobrania: