Hosanna! - Ukrzyżuj!

Niedziela Palmowa w katedrze

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową w katedrze siedleckiej odbyły się uroczystości z udziałem naszych biskupów  - bpa Kazimierza Gurdy i bpa Grzegorza Suchdolskiego. Niedziela Palmowa jest dniem, w którym łączą się dwie rzeczywistości - uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy z Jego oodaniem życia na Krzyżu. Eucharystii o godzinie 10.00 przewodniczył bp Kazimierz.

Asystę liturgiczną przygotowali alumni Wyższego Semianrium Duchownego. Po obrzędzie błogosławieństwa psalm dk. Grzegorz Góraj odczytał Ewangelię o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Mękę Pańską odśpiewali alumni WSD wraz chórem katedralnym im. ks. Alfreda Hoffmana.  W homilii  bp Kazimierz powiedział m.in:

Wierzymy, że Jezus przybywający do Jerozolimy przynosi dobro. I rzeczywiście tak jest, ale nikt nie spodziewał się, że w taki sposób. On nasze zbawienie okupił Krzyżem. Po ludzku sądząc Jezus był przegrany, ale my wiemy, że ta historia nie skończyła się na Golgocie. Jego cierpienie w świetle Zmartwychwstania zmieniło się w zwycięstwo.

Przychodzimy na ten czas w miłości i z zadaniami postawionymi nam przez Boga. To może wywołać niezrozumienie nawet u naszych bliskich. Nasza historia zawsze kończy się śmiercią. Gdyby nie ofiara Chrystusa moglibyśmy też przegrać, ale mamy obietnicę życia. Droga naszego Zbawiciela prowadzi zawsze do zwycięstwa. 

Wieczorem w katedrze celebrowaliśmy Drogę Krzyżową, pod przewodnictwem naszego proboszcza ks. Dariusza. Obecni byli także nasi biskupi - bp Kazimierz i bp Grzegorz. Zwykle Droga Krzyżowa odbywała się ulicami naszego miasta, w tym roku podobnie jako w roku ubiegłym, przeżyliśmy ją w katedrze. Wierni mieli możliwość uczestnictwa poprzez diecezjalną telewizję FaroTV.

Rozważania do Drogi Krzyżowej przygotował ks. Paweł Broński. Teksty rozważań do każdej stacji czytali Monika i Marcin Jabłkowscy. 

Na zakończenie Drogi Krzyżowej biskupi udzieli pasterskiego błogosławieństwa. 

Zdjęcia p. Piotr Grabowski, dziękujemy!