X Siedlecki Orszak Trzech Króli.

Bóg chce nas poprowadzić dalej, do głębi spotkania z Jezusem – naszym Panem - mówił bp Grzegorz Suchodolski podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego, w kościele św. Stanisława BM w Siedlcach, która była pierwszym punktem Orszaku Trzech Króli. W Eucharystii udział wzięli księża posługujący w siedleckich parafiach oraz licznie przybyli wierni.


Po odczytaniu Ewangelii, odbył się obrzęd anuncjacji – ogłoszenia najważniejszych świąt w nowym roku. Bp Grzegorz Suchodolski w homilii nawiązując do odczytanych planowanych uroczystości, wskazał, że w centrum jest tajemnica Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tak też powinno być w życiu człowieka.

Pierwszym ważnym słowem z czytań mszalnych jest „powstań”. Mędrcy ze Wschodu byli bardzo czujni naprawdę o Nowonarodzonym Zbawicielu, aby nie przeoczyć najważniejszego wydarzenia w dziejach świata. - Oni „powstali” natychmiast i wyruszyli w drogę wiary. […] Dziś chcemy powstać i iść drogą wiary i tę wiarę głosić - wskazał bp Grzegorz Suchodolski.

- Trzeba powstać i dać świadectwo, że we mnie jest Bóg i chce go zanieść wszystkim napotkanym osobom - mówił biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

Drugim ważnym słowem dzisiejszej Liturgii Słowa, jest „świeć”. - Mamy być „światłem świata”. Mamy rozświetlać innym ich problemy, życie, drogę – wiarą, którą mamy zakorzenioną w sercu. […] Dziś to wiara jest tą gwiazdą, która powinna nas prowadzić, aby oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi -akcentował biskup Suchodolski.

Po spotkaniu  z Jezusem, w życiu Mędrców rozpoczęła się pielgrzymka serca; aby przyjąć Pana Boga, który objawia się jako małe dziecko. Bóg jako król, jest zupełnie inny od naszych ludzkich wyobrażeń. Dziś także wkładamy bardzo wiele wysiłku, aby poznać Jezusa i przekazać wiarę młodemu pokoleniu. Bp Grzegorz Suchodolski przypomniał, że aby przekazać wiarę, potrzeba przekazać najpierw miłość.
- Wewnętrzna przemiana, która dokonała się w Mędrcach pokazuje, że nie należy pytać o korzyści wypływające z wiary, ale należy sobie zadać pytanie: co ja teraz mogę dać Temu, którego odkryłem; Temu, który jest moją największą Miłością? - pytał ksiądz biskup. Dzisiejsza uroczystość jest dla nas zachętą, abyśmy oddawali Jezusowi to wszystko, co przed nami na drodze wiary. Podejmę ten trud, bo kocham Jezusa!

Po Mszy św. i modlitwie Anioł Pański, barwny orszak wyruszył w stronę siedleckiej katedry, gdzie odbył się hołd Mędrców Nowonarodzonemu Zbawicielowi. Na zakończenie wszyscy zebrani spotkali się przy wspólnym posiłku.

 

fot. xMW, Piotr Grabowski, video - K. Andrzejewski

xMW [ja]

pobrane z

https://podlasie24.pl/miasto-siedlce/kosciol/x-siedlecki-orszak-trzech-kroli--36cb3.html