W trosce o czyste powietrze

Inwentaryzacja źródeł ciepła w Siedlcach

"Istnieją formy zanieczyszczeń, które codziennie wpływają na ludzi. Narażenie na działanie zanieczyszczeń powietrza stwarza szeroką gamę oddziaływań na zdrowie, zwłaszcza osób najuboższych, powodując miliony przedwczesnych zgonów. Chorują one na przykład z powodu wdychania spalin pochodzących z paliw używanych do celów kuchennych czy ogrzewania"
Z encykliki papieża Franciszka Laudato sii, poświęconej trosce o wspólny dom.
Inwentaryzacja źródeł ciepła 

Prezydent Miasta Siedlce, informuje, że na terenie Miasta rozpoczyna się inwentaryzacja źródeł ciepła. Jest ona realizowana w związku z koniecznością działań na rzecz poprawy jakości powietrza,  jakie prowadzone są na obszarze całego województwa mazowieckiego. Jej celem jest zlokalizowanie wszystkich źródeł niskiej emisji (lokalnych kotłowni węglowych i pieców grzewczych).

Inwentaryzacja jest obowiązkowa dla wszystkich budynków i lokali ogrzewanych indywidualnie. 
Jak będzie przebiegać inwentaryzacja?

Każdy właściciel budynku lub lokalu ogrzewanego indywidualnie może wybrać najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie:

  1. wypełnić ankietę internetową - link do ankiety 
  2. wysłać zgłoszenie smsem -   570 265 666, w treści wpisując słowo „tak”
  3. zadzwonić na infolinię - 530 718 064.  Infolinia jest czynna w dni robocze w godzinach 8-16

Zakres zbieranych danych dotyczy przede wszystkim parametrów technicznych budynku oraz źródeł ciepła. Należy również podkreślić, iż wszystkie informacje będą traktowane jako poufne i przetwarzane jedynie na potrzeby przyszłych projektów ekologicznych realizowanych na terenie Siedlec.