Pamiętamy o Kościele na Wschodzie

II Niedziela Adwentu

Tradycyjnie, w II niedzielę Adwentu obchodzimy po raz 21. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie,  organizowany przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Parafia katedralna zawsze bardzo ofiarnie wspiera pracę duszpasterzy na Wschodzie.
Kto obecnie z kapłanów diecezji posługuje w krajach dawnego ZSRR?
  1. Ks. Wojciech Matuszewski w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornom w Kazachstanie
  2. Ks. Ryszard Federczyk w Żytomierzu
  3. Ks. Adam Przywuski w Sanktuarium Matki Bożej w Latyczowie na Ukrainie
  4. Ks. Jacek Jagodziński w Tuapse
  5. Ks. Jarosław Mitrzak w Stawropolu w Rosji
  6. Ks. Piotr Kubel w Krupowie
  7. Ks. Michał Stańczuk na Białorusi

Kapłani, którzy po wielu latach posługi na Wschodzie powrócili do Polski, są wdzięczni Panu Bogu za doświadczenia w małych katolickich wspólnotach. Są także wdzięczni kapłanom i świeckim z naszej diecezji, którzy ich wspierali ofiarami i modlitwą przez te wszystkie lata misyjnej pracy.

Ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny: 

"Z całego serca wyrażam wdzięczność za modlitwę za Kościół na Wschodzie, za pracujących tam kapłanów i osoby konsekrowane. Dziękuję szczególnie wspólnotom Żywego Różańca, które duchowo adoptowały naszych misjonarzy. Ważna jest również pomoc materialna. Parafie w krajach byłego Związku Sowieckiego są niewielkie i biedne. Parafianie nie są w stanie ani utrzymać księdza, ani udźwignąć kosztów remontu kościoła, a ten najczęściej jest konieczny. Każde wsparcie finansowe jest cenne i przyjmowane z ogromną wdzięcznością. Okazją do wyrażenia naszej łączności z Kościołem na Wschodzie będzie organizowana w najbliższą niedzielę zbiórka  do puszek".

Więcej informacji na oficjalnej stronie Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie