Podsumowanie mijającego roku

Jaki był ten rok w katedrze siedleckiej?

Kolejny rok za nami. Witaliśmy go z nadzieją, że będzie jeszcze lepszy od poprzedniego. Tymczasem rok 2020 zapisał się inaczej, niż sobie wyobrażaliśmy.  Miniony A.D. 2020 upłynął jako czas walki z epidemią. Stanęliśmy jako ludzkość oko w oko z zarazą, która zmieniła nasze życie. Zmiany dotknęły także życia Kościoła i funkcjonowania naszej parafii. Panująca epidemia odsłoniła nasze słabości zarówno w wymiarze duszpasterstwa jak i życia rodzinnego. Pojawiły się trudności z dostosowaniem do wprowadzanych obostrzeń sanitarnych. Szybko przekonaliśmy się, że wobec tej nowej choroby jesteśmy zbyt słabi, by pokonać ją w miarę krótkim czasie.

Jednakże strach przed zarażeniem i obostrzenia nie stały się powodem zaniku życia w parafii katedralnej. Wprowadziliśmy takie rozwiązania, które stały się pomocne dla uczestnictwa wiernych w wydarzeniach parafialnych. Znaczącą rolę odegrały transmisje Mszy św. W trosce o życie i zdrowie naszych parafian umożliwiliśmy załatwianie spraw przez kancelarię zdalną, a dla bardziej komunikatywnej wymiany informacji przygotowaliśmy nową, funkcjonalną stronę internetową. Jeżeli więc szukać pozytywów w czasie epidemii to z pewnością zastosowanie nowych technologii i ich przyjęcie przez parafian można nazwać sukcesem. 

Jaki był rok 2020 w liczbach? 

61  - tyle dzieci zostało ochrzczonych w naszej parafii 

27 - tyle pobłogosławiliśmy par małżeńskich

133 - tyle dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Św. 

152 - tylu młodych przyjęło sakrament bierzmowania

192 - tylu odwiedziliśmy chorych z posługą sakramentalną

174 - tylu naszych bliskich pożegnaliśmy w uroczystościach pogrzebowych

Co szczególnego zapamiętamy w roku 2020? 
  1. Dzień święceń biskupich ks. Grzegorza Suchodolskiego, naszego dotychczasowego proboszcza.
  2. Mianowanie ks. Dariusza Mioduszewskiego nowym proboszczem naszej parafii, nowych wikariuszy ks. Grzegorza Chruściela i ks. Marcina Wesołowskiego oraz ks. Michała Mościcickiego jako wspomagającego duszpasterstwo rezydenta.
  3. Nadanie przez papieża Franciszka odznaczenia Benemerenti dla pana Józefa Żuka, naszego kościelnego za 50 lat posługi.
  4. Otwarcie i pobłogosławienie Oratorium jako miejsca formacji i spotkań dla dzieci ze scholii Wniebogłosy, ministrantów i młodzieży KSM.
  5. Błogosławieństwo sztandaru Akcji Katolickiej. 
  6. 25-lecie Apostolatu Maryjnego. 
Bogu niech będą dzieki za ten rok, który odchodzi do historii na Jego chwałę. Nie sposób wymienić wszystkich działań, które toczyły się mimo epidemii, w warunkach reżimu sanitarnego.  Były to spotkania dzieci, ministrantów, młodzieży, kół różańcowych, zespołu charytatywnego i wielu innych grup obecnych w parafii. Niech pewnym przypomnieniem wydarzeń roku 2020 będzie poniższa galeria.

Bardzo dziękujemy, że jesteście z nami w łączności również poprzez stronę internetową. Od czasu jej renowacji odnotowaliśmy ponad 85 tysięcy wejść od 25 czerwca. To dla nas znak, że warto i tej dziedzinie poświęcić słuszną uwagę. 

Zachęcamy też do polubienia naszego profilu na FB, gdzie na bieżąco przekazujemy wszystkie informacje dotyczące życia parafii katedralnej w Siedlcach. Jeśli chcesz być na bieżąco i korzystasz z FB - kliknij tu...