Kościelny na medal!

Jubileusz 50-lecia posługi w katedrze pana Józefa Żuka

26 grudnia 2020 roku w parafii katedralnej odbyła się uroczystość wręczenia odznaczenia papieskiego BENEMERENTI przyznanemu panu Józefowi Żukowi w dowód wdzięczności za 50 lat posługi w katedrze siedleckiej jako kościelnego. To odznaczenie zostało nadane przez papieża Franciszka, na prośbę biskupa diecezjalnego Kazimierza Gurdy. Wręczenia dokonał bp Grzegorz Suchodolski przed Mszą św. o godz. 10.00, w obecności jego najbliższej rodziny i wiernych, wdzięcznych za kilkudziesięcioletnią, ofiarną posługę pana Józefa.
Czym jest Benemerenti? 

Z języka łacińskiego - dobrze zasłużonemu - odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego.  Jest to medal w formie krzyża greckiego,  przyznawany w dowód uznania dla osób zasłużonych w służbie Kościoła, zarówno cywilnych, jak i wojskowych, świeckich i duchownych.

Pan Józef Żuk został przyjęty do posługi kościelnego 1 listopada 1970 za ks. Wacława Pieniaka. Jak wspomina, tej posłudze poświęcił praktycznie całe swoje życie, nie zaniedbując w żaden sposób obowiązków rodzinnych. Przeżył w katedrze siedleckiej czasów wiele. Swoją posługą jak do tej pory  towarzyszył 4 biskupom diecezjalnym,  8 proboszczom i około 80 wikariuszom. Biorąc pod uwagę, że parafia katedralna powstała w 1919 roku, to 50 lat posługi pana Józefa na stanowisku kościelnego stanowi ważną kartę w historii parafii katedralnej. 

Uroczystego wręczenia dokonał bp Grzegorz Suchodolski, do niedawna jeszcze proboszcz parafii katedralnej, któremu p. Józef posługiwał. Chwilę wcześniej w ciepłych słowach zwrócił się do dostojnego Jubilata obecny proboszcz ks. Dariusz Mioduszewski, podkreślając rzeczywisty wymiar pokornej służby pana Józefa. 

Jako wspólnota parafialna bardzo cieszymy się z przyznanego odznaczenia. Życzymy panu Józefowi jak najdłuższej służby.  Wiemy, że posługa nie jest łatwa, szczególnie w tych czasach, ale jak mówi sam Jubilat - nigdy nie ma lekko, kiedy trzeba wcześnie wstawać, ale taka jest służba. 

Po uroczystości w katedrze na plebani odbyło się skromne spotkanie przy jublieuszowym torcie.  Nie zabrakło wspomnień i jak zwykle ciekawych anegdot  z długiej posługi pana Józefa. Zapraszamy do galerii z tego wydarzenia, za zdjęcia dziękujemy p. Piotrowi Grabowskiemu.