Świętujemy Boże Ciało

Procesja ulicami Siedlec

3 czerwca w piękną pogodę odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna ulicami Siedlec.  Uroczystość Bożego Ciała to czas, kiedy świadomie oddajemy cześć Jezusowi w Najświętszym Sakramencie, wyznając wiarę w Jego realną obecność pod postacią chleba.

Procesja rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bpa Kazimierza Gurdy.  W homilii Biskup zwrócił uwagę na Eucharystię jako pokarm na drogę do wieczności, którego przyjmowanie już teraz czyni nas dziećmi Bożymi. W obliczu luzowania obostrzeń sanitarnych wierni mają coraz większy dostęp do Eucharystii, którą mogą przyjmować w sposób aprobowany  przez Kościół. Ważne, aby przyjęcie Chrystusa w Komunii św. dokonywało się w klimacie wiary i coraz głębszego rozumienia Eucharystii jako komunii z Bogiem i drugim człowiekiem. Eucharystię koncelebrowali bp Grzegorz Suchodolski oraz kapłani posługujący w Siedlcach i WSD. 

Po zakończonej Eucharystii procesja wyruszyła z parafii Ducha Św. do katedry. Wzięły w niej udział wszystkie stany - dziewczynki sypiące kwiatki, niosące poduszeczki z naszej scholi Wniebogłosy, ministranci, lektorzy, świeccy ze swoimi chorągwiami i feretronami. Procesja odbyła się tradycyjnie do 4 ołtarzy - od ołtarza przy kościele Ducha Św, przy kościele garnizonowym, przy pomniku św. Jana Pawła II do ostatniego na schodach katedry. Przy każdym ołtarzu sprawowany był obrzęd czytania Ewangelii o Eucharystii, śpiew suplikacji oraz wprowadzenie do celebracji ołtarza przez śpiew chórów parafialnych. Pośród chórów obecny był także nasz katedralny pod kierunkiem ks. Michała Szulika oraz schola Gaudete.

Mamy nadzieję, że po okresie uśpienia ożywimy kult Najświętszej Eucharystii i otworzymy się z nadzieją na przychodzącego w tej tajemnicy Chrystusa.