Ta indywidualna forma życia konsekrowanego, znana już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa i odnowiona po Soborze Watykańskim II, spotyka się z coraz większym zainteresowaniem.
Wdowy poświęcone Bogu składają przyrzeczenie życia w tym stanie, aby zachowując czystość i całkowicie oddając się Bogu, jeszcze bardziej miłować Chrystusa i lepiej służyć bliźnim w swojej rodzinie jak i we wspólnocie parafialnej. Kościół naucza, że wdowy konsekrowane powinny oddawać się gorliwej modlitwie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i pokucie. Szczególną troską winny otaczać ludzi chorych i w podeszłym wieku. Takie dzieła przyczyniają się do pogłębienia ich własnego życia duchowego. – Istnieje potrzeba, aby dzisiaj w Kościele starsze osoby odkryły na nowo swoje zadania. Dzięki temu, że się modlą i umieją rozmawiać o Panu Bogu, mogą przywrócić Jego obecność w naszej codzienności, w życiu swoich dzieci, wnuków i wspólnot parafialnych – powiedział podczas mszy z obrzędem błogosławieństwa wdów biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
Do stanu wdów konsekrowanych podczas dzisiejszej uroczystości w siedleckiej katedrze zostały włączone:
Helena Chaciak z parafii pw. Bożego Ciała w Siedlcach
Ewa Chudek z parafii pw. Trójcy św. w Wiśniewie
Maria Owczarczyk z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Górzenie.
Anna Pucyk z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Domanicach,
Henryka Romaniuk z parafii pw. św. Teresy w Siedlcach
Stanisława Sobiczewska z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Przesmykach.
Na znak szczególnej więzi z Kościołem diecezjalnym, bp Kazimierz Gurda, wręczył kobietom krzyż i księgę liturgii godzin, by łącząc swój głos w modlitwie Kościoła, ściśle jednoczyły się z Chrystusem.
Na zakończenie obrzędu błogosławieństwa, wdowy odmówiły modlitwę za swoich zmarłych mężów.
W diecezji siedleckiej jest teraz 19 wdów konsekrowanych. Kolejne 3 kandydatki do tego stanu przechodzą proces przygotowania.
Pobrane z Podlasie24.pl
Foto. Piotr Grabowski