Prowadzący: ks. Rafał Pietruczuk

 502 908 476 

 mithrandir80@gmail.com 

„Zatrzymaj to, co masz już w ręku, trzymaj i często dotykaj, długo i z miłością, Słowo Życia: czytaj i znów czytaj Księgę Życia, którą czyta Jezus, a która jest samym Jezusem. Skieruj się ku niej… Przyoblecz się na nowo w twojego Oblubieńca, Pana naszego, Jezusa Chrystusa... Jego Słowo jest ogniem…”

(Gilbert z Hoyland)

Czym jest lectio divina?

Za tym łacińskim, być może dla niektórych z nas tajemniczym zwrotem, kryje się szczególna praktyka modlitwy słowem Bożym. Jej korzenie sięgają czasów biblijnych, kiedy to wierzący Żydzi, w celu wypełnienia woli Boga Jedynego, całymi godzinami rozważali teksty świętych Pism. Zwyczaj ten został przejęty przez chrześcijan pierwszych wieków. Swój rozkwit przeżywał w okresie średniowiecza, zwłaszcza we wspólnotach monastycznych. U podstaw lectio divina tkwi przekonanie, że słowo Boże spisane na kartach Pisma św. nie jest martwą literą, jakimś zabytkiem starożytnej literatury, czy nawet zbiorem Bożych praw, ale środkiem, którym posługuje się Bóg, by mówić do nas tu i teraz. Praktykowanie tej modlitwy według reguł wypracowanych przez pokolenia mnichów pozwala usłyszeć Jego głos.

Dzisiaj lectio divina przeżywa swój renesans. W wielu miejscach na całym świecie pojawiają się wspólnoty, które poznają piękno i moc tej modlitwy. Także w naszym mieście od kilku lat odbywają się spotkania modlitewne w ramach lectio divina. Początkowo miały miejsce w domu Sióstr Teresek na ulicy Cmentarnej, natomiast od roku w sali na plebanii katedralnej.

Ks.  Rafał Pietruczuk, wykładowca Pisma Świętego w Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej oraz dyrektor Dzieła Biblijnego zerdecznie zaprasza zainteresowanych modlitwą słowem Bożym w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca ok. godz. 18.45 (po Mszy św. wieczorowej w sali parafialnej).

 

Spotkania wznawiamy od października. Za brak informacji we wrześniu serdecznie przepraszamy, było to spowodowane trwającą jeszcze przerwą z powodu koronawirusa.