Jałmużna wielkopostna

czyli o dziełach miłosierdzia w parafii

W Wielkim Poście uczymy się jałmużny, a więc dzieła miłosierdzia według słów Jezusa - gdy dajesz jałmużnę niech nie wie twoja lewa ręka co czyni prawa. Te słowa słyszymy w liturgii już w Środę Popielcową. Jak je rozumieć? 

Otóż, w wielkim świecie nauczyliśmy się pomagać w różnorodny sposób, często za pomocą kilku kliknięć na telefonie, przelewając środki na konta fundacji. To bardzo wygodny sposób pomocy i niewątpliwie potrzebny. Obok współczesnych metod pomagania warto także praktykować  jałmużnę na sposób ewangeliczny. Polega ona na takim udzieleniu pomocy, aby osoba obdarowana nie miała żadnej wiedzy, skąd otrzymała wsparcie. Tak działają parafialne zespoły Caritas (PZC). 

W związku z tym poprosiliśmy p. Barabrę Stefaniuk, prezesa PZC przy parafii katedralnej o kilka słów na temat działalności Zespołu i sposobach pozyskiwania produktów żywnościowych i chemicznych. Posłuchajmy.

 

Jesteśmy wdzięczni PZC za pomoc ubogim. Zachęcamy wszystkich do współtowrzenia dzieła Caritas. Wspomniane torby miłosierdzia można pobrać w zakrystii. Dzieciom proponujemy skarbonki miłosierdzia. Kto nie ma zbytnio czasu może złożyć ofiarę w formie jałmużny do skarbony dla ubogich, która jest w katedrze.